Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Tiské stěny

Západně od Děčína najdeme méně známou část Labských pískovců. Jsou to tzv. Tiské stěny, kompaktní skalní město, které si svou krásou nezadá s daleko známějšími pískovcovými útvary v Česko-Saském Švýcarsku nebo v Českém ráji či na Broumovsku.

Ale není tady jen samotné skalní město. Další skály se táhnou na hraně výrazného terénního zlomu od Tisé až k Labi. Kopec Děčínský Sněžník je slušnou sedmistovkou, na jejímž vrcholu se nachází i rozhledna. Odtud uvidíte, že typické stolové hory pískovcových skal nejsou jen u nás, ale i v Sasku. Také tahle oblast si určitě zaslouží naší pozornost.

I skalní stěna od Děčínského Sněžníku zpět k Tisé rozhodně stojí za prohlídku. Nevede tudy žádná oficiální stezka, a tak tu nepotkáte živou duši. Vyhlídky ze stometrových skal jsou parádní a míst k meditacím i jiným potěchám duše, nebo těla je tu nespočet.

Stejně tak je pěkné údolí v okolí osady Ostrov - tohle místo vyhledávají zejména horolezci. Osada je dokola obkroužena kvalitními horolezeckými terény. Bohužel hulákání některých sebestředných „sportovců" se ve skalách pěkně rozléhá, a tak může být dojem ze skalního ticha někdy pokažen. Náladu však jistě spraví lány borůvek.

Vlastní skalní labyrint Tiských stěn je bizardní spletí průchodů, můstků, výhledů, převisů, skalních útvarů a schodišť. Skalní město je příjemně malé, takže neunaví ani děti, je dostatečně členité a jen mírně romanticky předávkované. Přesně tak, jak to má u takovéhle turistické atrakce být.

Asi nejlepším centrem k návštěvě Tiských stěn i okolí je Turistická chata v sedle nad vlastní osadou Tisá. Dá se tady ubytovat, dobře se najíst, a na všechny strany je odtud blízko. Tiské stěny se dají „smáznout" za den. Ale jak to tak bývá - kdo spěchá a olízne smetanu z povrchu, tak se k podstatě nikdy nedostane. Stojí za to tady strávit alespoň víkend a zažít večery v borůvčí a kapradí, nebo rána na skalách plujících mlhou.

Ve skalním městě Tiské skály se platí vstupné. Ale pokud přijdete večer, nepotkáte tu živou duši a skály vám začnou ukazovat, co dovedou. Nahromaděné teplo z celodenního sluníčka sálá ze skály a příjemně hřeje do zad. Kraj se zbarvuje do rudnoucího soumraku a slunce se zdá nadosah. Jsou lepší chvíle pro meditaci v přírodě? Spojení Země s Univerzem je skoro hmatatelné. Stačí jen sedět a nebránit se. Nespěchat, spočinout v klidu, zahodit starosti. Vždyť co je neznámý zítřek proti krásnému dnešnímu západu slunce? A když budete mít štěstí, dostanete na památku sluneční pečeť. 

Innocent  Kiss  Innocent

Jiří Škaloud

Souhlasíte, nebo máte jiný názor, či zkušenost? Budu rád, když mi to řeknete! 

Napište mejlík na info!  Díky (do předmětu pište název článku) 

Tiské stěny
Děčínský Sněžník - rozhledna
Míst k meditacím nespočet
Vidíte je ...?
Skalní labyrint Tiských stěn
Večerní meditace
Sluneční pečeť pro Danu
Úchvatná scenérie západu slunce
designed by Panavis & Panadela | contents ©2017 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart