Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Kneippovy vodní lázně

• Tři prameny •

„Přicházíval zvěčnělý denně po 11. hodině ku svým lázeňským budovám za zahradou klášterní a tam to ono vykládal. Zpravidla buď doma, nebo cestou, jda vedle polí utrhl 1-2 květiny, jak se mu právě namanuly, načež ukazuje je přítomným, rozhovořil se o nich. Na konec vytáhl z kapsy své kleriky malé lahvičky a výtažkem, extraktem, kapkami, těch kterých bylin léčivých kde koho tu na cukr nebo do sklenky s vodou ochotně poděloval".

(z knihy, Kneippovy byliny léčivé - J. Ježek v Praze 1939)

Jako -náctiletý jsem si vždy přál být jako on. Chodit krajinou a přírodou, rozumět a znát léčivé byliny a rostliny a to vše spojit s tajemstvím a léčivými a magickými schopnostmi vody. O kom, že to tedy hovoříme? O Sebastiánu Kneippovi (17. 6. 1821 - 17. 6. 1897, za povšimnutí stojí stejný den zrození i smrti), faráři z Wőrishofenu, přírodnímu léčiteli a vodoléčiteli. Stejně jako před ním J. J. A. E. Kittel v Krásné u Jablonce nad Nisou, (zemřel r. 1783, viz web) a V. Priessnitz (1799 - 1851, viz web) v Jeseníkách, upřednostňoval Kneipp „drsné" účinky studené vody v kombinaci s účinky léčivých bylin. Všeho s mírou a citlivě podle individuálních potřeb jednotlivých osob.  

„Nejvyšší stvořil ze země léky, a muž opatrný nezoškliví jich sobě".                           Sirach 38, 4.

To dnešní místo, o kterém hovoříme, najdeme na potoce Klučná na Křivoklátsku a místními znalci je hojně využíváno. Voda je zde výborná, a to nejen na pití. Stékají se zde tři vydatné prameny a věřte, že každý chutná trochu jinak, ač jsou tak blízko u sebe. Mix všech tří vod se pak slévá v nedalekém mělkém bazénku, kde se dá vykonat zajímavý léčitelský a léčebný rituál. Energie místa, jeho síla a síla vody, dlouho jsme neviděli tak ideální kombinaci. Návod na použití Kneippovy lázně naleznete na místě v rámečku z březového dřeva:

 „Do lázně vstupujte s ohřátýma bosýma nohama. Doba použití půl až jedna minuta. Delší doba vede k nachlazení. Bosé nohy zvedejte vysoko, podobně jako čáp. Čapí chůze. Lázeň není vhodná pro lidi s ledvinovými a dýchacími potížemi".

To, jak si zahřejete nohy před a po lázni, necháme již na vás. My jsme použili samohlásková cvičení z křesťanské mystiky a v bazénku za doprovodu bubínků si to moc užili.

Protože je toto úchvatné přírodní místo plné síly a darů, je též i dost využívané. Mnoho síly je odnášeno, ale skoro žádná energie není vracena. Nezbývá než vás všechny požádat, nezapomeňte při návštěvě těchto pramenů na to, aby místo zůstalo zachováno i našim příštím generacím. Udržení místa v čistotě je jistě samozřejmostí. Pokora, úcta, láska i práce na údržbě, to vše z upřímného srdce, to je ten správný dárek a další síla pro toto místo, pro harmonii člověka s přírodou. Pozdravit a poděkovat i místním strážcům a ochráncům je také více než jen slušnost. Bude-li pak loučení s místem těžké a nebude se vám odtud chtít, pak určitě proběhlo vše, tak jak má být. 

S láskou

Petr a Vlaďka

 

Tři prameny
Kneippova lázeň
Energie a síla místa
Co říkají karty
Příprava
Jdeme na to
Podpora
Loučení
Poděkování
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart