Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Jak jsem jsi odskočila do lesa

tak vám jedu jednou stezkou,

když potkám holku tak hezkou,

až jsem musela zastavit...

Jedu si tak jednou od paní doktorky a vezu si pilulky, které fakt nemám v oblibě. Ale v pracovním procesu s pobytem venku potřebuju podávat výkony a tedy potřebuji i něco rychlejšího než léčbu bylinkami, což je běh na delší trať. Cestou od lékařky mám neodbytný pocit, že musím do lesa, a tak zahýbám na stezku. Doufám, že je jasné, že mé nutkání jste správně přiřadili čemusi vyššímu, než je přízemní fyziologie trávení a vylučování. Takže, když si roztouženě přidřepnu k mlaďoučkému zelenému porostu, nečekejte nic tělesného. Už jen když jsem toho mlaďocha zahlédla z auta, potěšil mě pohledem. Pak při ochutnání léčil a blažil moji chuť, dech i trávení. První z poslů jara! Honem ho sníst! Čerstvě natrhaný pak doma uzdravoval vzduch i nás všechny. Víte? Je to rostlina, kterou už v únoru netrpělivě vyhlíží spousta lidí, a nejen lidí.  Řeč bude o česneku medvědím, lidově lesním, ale i o tom méně známém hlíznatém, co vypadá a chutná spíš jako pažitka. (allium ursinum a allium tuberosum).

Přidáni do vývaru, nebo na houbovec, či do rizota chutnají jako pesto. Ale pokud možno, jsou to nejlepší poživatiny na syrovo, třeba na chléb s máslem. Určitě nahradí klasický česnek všude tam, kde nepotřebujeme pálivost a přemíru silic. Na rozdíl od klasického česneku, jsou listy medvědího česneku jemné, pikantní, ale lahodně vyvážené. Něco mezi pažitkou a klasickým česnekem. A když otevírám knihy,... no neke... Cože? Bože?! Medvědí mlska obsahuje vitamín C, upravuje krevní tlak, hladinu cukru, cholesterol, čistí krev, ledviny, detoxikuje organismus, působí též močopudně, antibioticky, antioxidačně. Poradí si s nádorovým onemocněním, arteriosklerózou, funguje na nehojící se rány, ekzémy, mykózy, bakterie, parazity ve střevech, tedy i na zažívací potíže a platí i na chřipku, záněty horních cest dýchacích a další a další. Dnes je moderní jim říkat „superpotraviny", a k nim medvědí česnek určitě patří. A navíc ve středověku i nyní fungoval a funguje proti upírům a nočním můrám Smile.

Zavírám další knihy a říkám si: to je fakt nějaký Superman, či spíš Suprabylinárum. Všelék. A jako vždy u bylin, je nejlépe vždycky lékem preventivním. V jeho případě opravdu úsloví o medvědí službě neplatí. A kamže si ho všude můžeme dávat? Úplně všude a ke všemu. A jak ho zpracovat? Naložit, zamrazit, přiložit v obkladech, ale úplně nejlepší je samozřejmě čerstvý. A hlavně co nejdřív v únoru a březnu, než přijde čas dalších bylin.

A proč že se mu říká medvědí? No pasou se na něm po dlouhém zimním spánku. A mají po dlouhé absenci jídla a zeleně čerstvé stvoly a listy rádi. Vědí, co je pro ně dobré. Nastartují se a detoxikují tím nejlepším možným způsobem.

Tak vzhůru na pastvu!

ať se daří ve zdraví,  pro teď vaše ursuVla.

pápáááá

Česnek medvědí
Česnek hlíznatý
Allium tuberosum
Léčí a regeneruje
Allium ursinum
Ke každému použití
Česnek medvědí
Záplavy v PR Velké Doly
Jedlé jsou i květy...
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart