Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Nahoře bez, dole bez...

 „Před heřmánkem smekni a před bezinkou klekni." , říkali s oblibou naši předci. Bezu si vážili a měli ho v oblibě, sázeli ho na každé zahradě v blízkosti stavení, protože dokázal rodinu nasytit, léčit i ochraňovat. Dříve se také dával jako svatební dar novomanželům. Vysazen u chléva také zaháněl dobytčí mor. U zadních vrátek chránil obydlí. Za branou byl zábranou. Roste i tam, kde se jiným druhům nedaří a je i dnes považován za rostlinu magickou. Sám bůh Pan prý hrál na flétnu z bezu a dokonce snad i Ježíš byl ukřižován na tomto dřevu. A vhozená píšťalka do ohně teprve může vyvolat divy.

Zkrátka, bezinkový keř, bez černý (Sambucus nigra) je přítel nejvěrnější. Bohužel přátelí se s ním kde kdo, zvlášť tady u nás, ve městě.  Je nás tu „přátel" nějak moc, a kdo si chce bezový květ natrhat, musí si přivstat. To není jako někde na samotě u lesa... To se to trhá - hezky v poledne, když květy bezu oschnou a rozvoní se, a dělíte se jenom se včelami. Tady u nás se na bez stojí fronta. Už za rozbřesku, či ještě lépe už za tmy a s baterkou, abych tam byla dřív než sousedka! Byla už starší, a ráno se jí dařilo vstávat líp než mně. Pár let jsme se takhle špičkovaly a předbíhaly, vítězily střídavě, až na Vánoce odešla za rodinou a už se nevrátila. Na hrobě má ode mne bezovou kytku, a tak nějak neveselo prázdně mi tady dole pod bezem nastalo. A tak doufám a přeju jí, že i tam nahoře bez kvete a běhá se bez na bez...   

Na jaře vždy bez dával jednu z prvních sklizní, jeho květy se sušily, využívaly přímo na čaj nebo pojídaly smažené jako takzvané kosmatice. Temně tmavé plody se zpracovávaly na šťávu, polévku, povidla, víno i jako barvivo. S opatrností se využívaly i další části, jako listy, kořen kůra. Mladé lístky smíchané s ječnou moukou léčily popáleniny a přikládaly se také na rány způsobené pokousáním vzteklého psa. Samotnou infekci však vyléčily jen zřídka kdy. Práškem z rozemletých suchých listů se zastavovalo krvácení z nosu.

Jedná se o náš původní druh dřeviny z čeledi rostlin kalinovitých. Lidové názvy: kozičky, kobzinky, smradinky, bzina, psí bez, černá bezinka. Bez černý je tradiční součástí lidového léčitelství. Také se využívá ve farmacii a v potravinářství jako barvivo. Jde o rychle rostoucí keř až strom, může dorůstat osmi metrů. Listy jsou lichozpeřené, květenstvím je plochý vrcholík, jednotlivé květy jsou pěticípé, bílé až nažloutlé, plodem je lesklá, černo fialová peckovice o průměru kolem 0,5 cm. Bez kvete v průběhu května až června, plody dozrávají koncem léta a jsou vyhledávanou pochoutkou ptáků, kteří po jejich pozření „trousí" nestrávená semena po okolí a umožňují tak šíření tohoto druhu. Pozor je třeba dávat na příbuzné druhy bez červený a bez chebdí, oba tyto druhy obsahují větší množství toxických látek a jsou označovány jako jedovaté.

Bez černý je u nás velmi hojný, setkáme se s ním jak v krajině (okraje lesů, cest, remízky, živé ploty), tak i v lidských sídlech (zahrady, parky, neudržovaná místa). Často roste hlavně na místech s vysokým obsahem živin v půdě, mnohdy bývá vnímán jako plevelná dřevina, intenzivně je odstraňován z okrasných výsadeb, kde se šíří jako nálet. Zároveň je ale také záměrně pěstován na zahradách nebo i ve velkém v sadech jako ovocná dřevina. Má i okrasné formy - červenolisté, pestrolisté, stříhanolisté. Tento všudypřítomný keř zkrášluje náš svět minimálně dvakrát do roka. Na jaře bílé intenzivně voňavé květenství z krémových, „hvězdičkovitých" květů nás může zavanout do časů dětství. Na podzim bohaté střapce sytě černo fialových plodů, ohýbajících větve pak mohou přinést vzpomínky na rodinu. Pokud nechcete, aby bez ovládl vaši zahradu, musíte ovládnout vy jeho.

Celá rostlina obsahuje fytoncidní látky. Květy obsahují rutin, sambunigrin (kyanový glykosid), cukry, slizy, silici a další. V plodech - bezinkách je značné množství cukrů, organických kyselin, vitaminu C a antokyanových barviv. Květy přímo použité na čaj či nasušené jsou výborné při nachlazení, ničí hnilobné bakterie, čistí průdušky, podporují pocení, působí močopudně, zmírňují bolesti hlavy, zubů, očí, uší, pomáhají při ischiasu, křečových žilách, výhřezu meziobratlové ploténky. Tak už víte, proč před heřmánkem smekni a před bezinkou poklekni!

Kde pomáhá:

Obklady na oči, afty, akné, omrzliny, na zjemnění pokožky, bolestivou menstruaci, vnější otoky, na bolesti v krku, horečku, letní zimnici, revma, rýmu, migrénu, podporuje tvorbu mateřského mléka, zmírňuje žlučníkové obtíže. V teplých dnech působí velmi osvěžujíce studený čaj nebo v podobě šťávy ve vodě.

Co umí:

Má ochranou moc, přitahuje, vytahuje, obměkčuje a otevírá průduchy.

Co nás učí:

Trpělivosti, vytrvalosti, dává víru v uzdravení. Naslouchejme jemu i sobě, zlepší nám fyzičku i mentální naladění jakožto základy ke zdravému bytí tady a teď.

 

Ať se daří ve zdraví.

PaVla +

Bezinkový keř
Léčí a pomáhá
Sambucus nigra
Klekni a smekni
Dali, nedali...
Dary...
Vděčnost
Loučení
Bez černý
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart