Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.
Putování za Šumavskými menhiry(?)

Z našeho putování kolem Srní vám předložíme v malém mini seriálu pár úlovků z jeho okolí. Obrázků je tentokrát hodně, a jsou tedy k shlédnutí na http://putujici.rajce.idnes.cz/

Krajina je tam půvabně divoká, kouzelných míst k vycházkám spousta a ještě více je tam toho k objevování na každém kopci, na každém kroku. Jak živá příroda, tak i kameny zde mají bizarní tvary a netvrdíme, že vše, co je zde uvedeno, jsou skutečné menhiry, či  aktility. Objevovaly se nám náhodou a vždy odněkud vykoukly, schované, ale přesto majestátně se tyčící. Berte to jako inspiraci a výzvu přírody k putování touto nádhernou krajinou.

Menhir u Hauswaldské kaple

Začneme u Hauswaldské kaple, kde zhruba 30 - 50m před ní směrem od Srní je na pravé straně od cesty v lese nenápadně schován Slunečný kámen. Pojmonoval jsem si ho já sám podle záře od slunce, která ho obklopovala při naší zpáteční cestě, kdy jsme si ho teprve všimli. Místo nejen kolem menhiru, ale i u celé kaple se studánkou je vskutku kouzelné. Zde máme splněny všechny tři naše atributy: kámen, strom a pramen. Ne nadarmo se tomuto místu říkalo Lurdy Šumavy.

http://putujici.rajce.idnes.cz/Putovani_za_Sumavskymi_menhiry_I._-_menhir_u_Hauswaldske_kaple/

Menhir u obce Mechov, Vchýnicko - Tetovský plavební kanál

Směrem od Srní za obcí Mechov vpravo je parkoviště „Zaparkuj a jdi". Odtud se vydáme po směru toku plavebního kanálu a zhruba tak po 40 - 60m vlevo od cesty je ukryt další z krasavců. Moc se mně líbil tvarem a provedením, tak jsem zašel "na skok". Prozradil mně, že je součástí již zaniklé sítě, která sloužila nejen k dorozumívání, ale také k udržení stálosti počasí. Aby výkyvy nebyly tak velké a nepředvídatelné a aby i průběh počasí v meziročních obdobích byl stálejší, bez větších překvapujících změn. Naši šumavští předci tak měli jistější šance na přežití. Inu, uvědomovali si, že jsou součástí jednoho celku a nic není od sebe oddělené. Jejich moudrost jim může naše civilizace jen závidět.

http://putujici.rajce.idnes.cz/Putovani_za_Sumavskymi_menhiry_II._-_menhir_u_obce_Mechov%2C_Vchynicko_-_Tetovsky_plavebni_kanal/

Menhir v Modravě, u Roklanského potoka

Tento menhir jsem pomáhal v listopadu r. 2005 stavět. Pár měsíců před tím byl objeven skupinkou nadšenců ve škarpě vedle cesty, kam ho shodili pohraničníci při budování Železné opony. Naštěstí tam vydržel a mohl být znovu postaven. Práci jsme s ním měli velkou, je to statný chlapák, a byť nás bylo mnoho i s technikou, měli jsme co dělat, aby se dílo podařilo. Nakonec jsme ho usadili tak, jak jsme se dohodli a pevně doufáme, že je spokojen i on. A také návštěvníci, kteří ho chodí navštívit. Je totiž usazen nad cestou a prošlapaná cesta v borůvčí ukazuje, že si lidé k němu cestu našli. Najdete ho směrem od Modravy po červené na Javoří pilu, minete Rybárnu po pravé straně, po levé odpočívadlo s lavičkami a zhruba po 70m vpravo ve stráni ho již jistě uvidíte.

http://putujici.rajce.idnes.cz/Putovani_za_Sumavskymi_menhiry_III._-_menhir_v_Modrave%2C_u_Roklanskeho_potoka/


Menhiry mezi Srním a Antýglem

Máme tady závěr našeho putování a zde předkládáme k posouzení hned dva adepty. První je od Srní směrem na Antýgl hned za serpentinami ze Srní na začátku lesa vlevo, vyrván škarpě a ponechán na kraji lesa. Již jsme odjížděli, když mě trhl okem a to byl jasný signál jít po něm. Jediné, co jsem stačil, bylo pouze jeho nafocení, na víc jsem čas bohužel neměl. Líbí se mně celkovým tvarem, dost možná byl přitesán a není vyloučeno ani to, že mohl být kdysi předělán na Boží muka.
Druhý adept je těsně před Antýglem, než se vyjede z lesa po pravé straně. Přiznávám, že je na menhir na naše poměry trochu přerostlý, ale líbil se mně, jak se majestátně tyčí v lese mezi stromy. A jsme na konci našeho putování. Pokud se vám mini putování líbilo a máte k dotyčným kamenům - menhirům co uvést, rádi přivítáme vaše poznatky, stejně tak jako tipy na další putování Gabretou.
Příjemné další putování...

http://putujici.rajce.idnes.cz/Putovani_za_Sumavskymi_menhiry_IV._-_menhiry_mezi_Srnim_a_Antyglem/

text i foto: Libor Domas

23.11.2010

Menhir u Roklanského potoka
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart