Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Po megalitech Évory, Portugalsko - III.

Menir do monte dos Almendres

Jako posledního na své cestě jsem si nechal Menir do monte dos Almendres. Ani nevím proč. Nijak jsem to neplánoval. Tak to prostě vyšlo.

Byl jsem zvědavý, jaká cesta k němu povede. A byl jsem ve Švýcarsku. Kolem mne šťavnatá zeleň, pasoucí se krávy a kol dokola neutichající hluboké zvonění kravských zvonců. Všude poletovali bílí ptáci a krávy s telaty znuděně pozorovali dalšího z mnoha návštěvníků. Vstříc mně šel potůček a vedle něj se majestátně tyčí palma. No dobrý, říkám si, tohle jsem fakt nečekal. 

A jak je tady dobrým zvykem, opět byl majestát do poslední chvíle skryt. Stál tam tiše, němý svědek časů. Prostě tam byl. Nic nechtěl, nic nevyžadoval, jenom byl. Připadalo mi to divné. Čekal jsem cokoli, ale ticho a pokoru ne. Bytí. Já jsem. Ach ano. Tady je ta alfa a omega. Já jsem. Uvědomění si sama sebe a na tomto základě všeho. Já ve všem a ono vše ve mně. Tak takové ty máš poselství napříč časům! Stál jsem v tiché ohromenosti i ochromenosti a jediné co jsem mohl, bylo si šeptat - já jsem. Já jsem život, já jsem bytí, já jsem láska, já jsem světlo. Tam jsem velmi intenzivně cítil jednotu bytí. Jak nahoře, tak dole. Všichni jsme součásti jednoho celku, nikdo není nad, ani pod. Tam jsem si plně uvědomoval, že jsme jedno. Nikdo není mimo celek a já jsem jak já, tak i celek. Byl jsem přikován uvědoměním si toho k tomuto místu.

Maják. Ty jsi vlastně tady takový maják. Nic halasně nenabízíš, nic nevnucuješ. Stojíš a svítíš napříč časem poutníkům na cestách poznání. Ten kdo žízní, najde si tvé světlo a ono ho dovede k prameni poznání. Děkuji ti.

 Zrození. Zárodek. Poznání bytí celku já jsem.

Děkuji...

Libor Domas

Putující Putující

více obrázků opět na rajčeti:

http://putujici.rajce.idnes.cz/Po_megalitech_Evory%2C_Portugalsko_III._Menir_do_monte_dos_Almendres/  

Menir do monte Almendres
Dřevo a kámen
Maják oblohy
Pohled na ďůlek
K čemu asi sloužil?
Příchozí cesta
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart