Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.
Alchymistická Praha

V prostorách Městské knihovny Praha na Pohořelci proběhla přednáška amerického spisovatele, historika a esoterika Vincenta Bridgese, který je v Praze na dlouhodobém pracovním pobytu. Jeho úctyhodné znalosti se propojily s atmosférou prostředí Hradčan a ostatně celé Prahy. Kdo projde s otevřeným srdcem nočním historickým městem pražským, pocítí a prožije energii, která působí přes staletí ještě dnes. Téma alchymie středověké Prahy vzrušuje svou hádankou stále. Hranice mezi šarlatánstvím a skutečnou alchymií je stále nejasná a skrytá. Vincent Bridges tuto hranici neodhalil - a to je dobře. Některé věci se zdají být velmi laciné, když nám je někdo řekne - a přesto jsou neskutečně silné, účinné a důležité, pokud si na ně přijdeme sami. Transmutace se musí odehrávat především uvnitř nás samých. 

V neposlední řadě i „středověká" Vincentova vizáž přispěla k zajímavé, až mystické atmosféře přednášky o zlatém věku alchymie v Praze. Důležitost alchymie jakožto základu moderních věd byla podtržena i důrazem na duchovní podstatu věcí, dějů i živých bytostí.  Tehdy v šestnáctém století Praha dostala další z mnoha darů. K štědrému geomantickému základu zemských energií pražského sedmihoří a k propracované struktuře Nového Jeruzaléma, vybudovaného Karlem IV, přinesli alchymisté a vědci šestnáctého století cosi, co na základech práce a myšlenek Paracelsových ovlivnilo celý tehdejší svět svou revolučností, moderností a přesahem do duchovnosti. Cosi, co v Geniu Prahy můžeme číst dodnes. A nejen číst, ale i prožívat. A to i díky takovým zajímavým a složitým osobnostem, jako je Vincent Bridges.

Za Putující,

Jiří Škaloud

Přednáška byla natáčena internetovou televizí Cesty k sobě. Záznam této přednášky můžete shlédnout ZDE: VINCENT BRIDGES na Cestách k sobě.  (100 minut)

Vincent Bridges
Knihovna praskala ve švech
Zlatý věk
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart