Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Informujeme
REGENA 10/2009

Soudný kámen

Soudný kámen je místo, kde se dá věštit budoucnost. Patříte-li k odvážným zvědavcům, kteří touží znát budoucnost svou nebo svých blízkých, jste tady na správném místě. Je třeba si ale předem položit otázku, k jakému štěstí nás znalost vlastní budoucnosti vede?


Sedlčansko a Prčicko jistě není třeba představovat. Tzv. Český Merán je dnes už vyhlášeným krajem nejen pro svoji krásu, ale i pro četné megalitické památky. Krajina je plná žulových kamenů, z nichž mnohé byly využity jako menhiry, případně posloužily člověku i ve své přirozené poloze a síle. Dovolte mi představit jedno zatím nepříliš známé místo ležící malý kousek cesty od Sedlčan, v polesí Kolihovy. Ani mnoho místních nezná dobře cestu k Soudnému kameni. Naštěstí k němu dnes už vede odbočka z místní žluté značky, kterou ovšem na starších mapách nenajdete. Tahle stezka je i připomínkou Járy Heřmana, lesního muže, bajkaře a blahoslaveného člověka, který se vždy vymykal lidským hodnocením. Ale to je jiný příběh...

Vyzrajeme na osud,
nebo osud na nás?

Soudný kámen je žulová skalka přirozeného původu. Na vrcholku má zajímavě vyhlížející erozní prohlubně, dost možná upravené člověkem. Dokonce je zde malá, ale nádherně pravidelná kruhová miska. Pokud umíte využívat magii zrcadla hladiny, nezapomeňte si přinést láhev té správné vody. Nabrat ji můžete třeba v nedaleké Hadí studánce. Ale dřív, než zvědavě strčíme nos do věcí skrytých, ptejme se poctivě sami sebe. Ať už na nás čekají budoucí tragedie, nebo naopak úspěchy, jak se to projevuje na štěstí a plnohodnotném prožitku současné chvíle? Nebo - jak moc je naše budoucnost determinována a nezměnitelná? Můžu třeba při znalosti data své smrti tuto nevítanou chvíli odsunout? Je budoucnost spletí všech možných životních cest, ze kterých si vybíráme svým konáním? Nebo je pevně nalinkovaná v knize osudu? Je věštba budoucnosti spíš zprávou, jak se chovat a co dělat teď a tady, nebo je nezměnitelným faktem, který neobejdeme, ať děláme cokoliv? Vyzrajeme my na osud, nebo osud na nás? Pokud je něco skryto, je správné a bezpečné snažit se to odhalovat? Těžké otázky!

Okolí Soudného kamene vypadá tak nějak „sytě". Láká k odpočinku a je takové štavnaté, mechy jsou tu zelenější než jinde, kameny svítivější, duby zdravější a silnější. Takováhle znamení vždycky svědčí o pozitivním energetickém místě. A co černoty a zlé skutky? Jistě - i tohle místo je má a zná. Ale snadno se jim ubráníme, doprovází-li nás na cestách tři vítaní a zdatní pomocníci - pohoda, humor a láska. A s těmito společníky se můžete pokusit i o něco jiného, než jen napodobovat Pýthii. Les kolem dokola je plný i dalších zajímavých kamenů, z nichž mnohé jsou „popsány" erozními rýhami a puklinami. Je možné si zahrát třeba věštecký „scrabble." Schválně - kolik písmen najdete, a jaká slova z nich budou složena? A kolik objevíte obrázků, čísel, tvarů, symbolů a výjevů? Nepodceňujme něco „tak obyčejného" jako jsou naše smysly a představivost. Cesty zpráv a proroctví nemusí být vždycky jen esotericky tajuplné.

Jiří Škaloud

Jeden ze strážců místa...?
Celkový pohled
Že by druhý strážce...?
Buňka...DNA...??
Scrabble...........
Hádanky a taje... skládejte
Kolik písmen najdete...?
Jaká slova jste již složili..?
A kolik obrázků,tvarů a symbolů...?
Čísel a výjevů...?
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart