Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.
Negativní emoce - nástroje k ovládání člověka?

Dlouho jsem tyto emoce ignoroval. Nebral jsem je v úvahu. To se MNĚ stát nemůže, aby mne pohltily! Pravdou je, že všichni lidé mi byli nepřítelem. Někoho vydusit, zdeptat a dořvat, to jsem považoval za světlé stránky svého charakteru. A věřte, že jsem se jimi chlubil a dal je pocítit svému okolí více než dostatečně. Byl jsem opravdu "miláček davů". Sám jako ten kůl v plotě. A když mě na to někdo upozornil a doporučil, abych s tím něco udělal? Sám pocítil mou "světlou" stránku. Několikrát a důkladně.

Proběhlo několik let, kdy jsem i já začínal vidět své „klady". V rámci možností jsem se snažil zapracovat na tom, abych toto své chování a vlastnosti změnil. V průběhu let se mně to (snad) více méně podařilo. A začal jsem přemýšlet, odkud se ty destruktivní emoce vlastně berou, kde sídlí a co by se s nimi mohlo dělat, aby mě tak neovládaly.

Nejsem velkým příznivcem termínu „duchovní srdce" a „myslet a žít srdcem". Považoval jsem to za klišé a účelově zprofanované termíny. Nicméně během poslední doby jsem doslova na svém těle pocítil, že něco jako duchovní srdce skutečně existuje. Začal jsem s tímto místem zhruba uprostřed hrudníku (tam, kde končí taková ta kost) pracovat. Začal jsem si ho různě čistit, posilovat, uvědomovat a tak.

Během této objevitelské práce jsem začal zjišťovat, že za určitých podmínek sem lze umístit (a procítit) i emoce. Copak ty pozitivní, ty se sem snadno hrnou samy, ale do srdce pasují i ty negativní! Emoce v těchto místech lze lépe zvládat a pochopit. Pak jsem začal propojovat mozek (rozum) s centrem duchovního srdce. A to zase začalo fungovat úplně jinak. Včetně emocí. Jaksi přicházely, procházely a odcházely zcela hladce, aniž by nechaly „šrámy" na duši a cloumaly celým tělem. Odtud byl už jenom kousek k experimentům, pouštět si emocionální situace přes břicho (žaludek), jako tomu bylo doposavad, nebo přes duchovní srdce - srdeční čakru (v určitém propojení s rozumem). Rozdíl mezi zážitky a pocity byl ohromující.

Když jsem cítil a zažíval emoce přes břicho (žaludek), vždy jsem měl takové to sevření, nervy a strach. Strach. Ten tam byl vždy. Panebože, jak to celé dopadne! A čím víc úzkosti, tím víc strachu. Čím víc strachu, tím větší bolení břicha. A to bylo provázeno paralyzováním celé mé osoby. Nemohoucnost. Tupost ovce.

Dalo mně hodně práce prožívat emocionální situace přes srdce. Ale vyplatilo se to. Nejtěžší bylo si toto vše uvědomit a vždy, když nějaká emoční situace nastane, si to vědomě z břicha přesunout do srdce. V srdci se vše lépe zpracovává, proběhne, vyřeší. Těžké ovšem bylo (a někdy stále ještě je) to zde udržet, zde procítit a vyřešit. Situace takto řešené pak mají mnohem menší dopad na moji nervovou soustavu a zdraví vůbec, než když jsem to řešil přes břicho. Vidíte celou záležitost v klidu, s chladnou hlavou a víte, že se to dá nějak vyřešit. Neparalyzuje vás a zcela vás nepohltí všude přítomný strach. Ano, i nyní máte strach, ale strach, který je přirozený, neochromující, nesvazující. Máte prostor k řešení situace. Ale nemyslete si, že někdy nemám sto chutí to hodit do břicha, začít řvát a rozdávat rány pěstí! To je totiž přesně to, na co ty emoce a protistrana čekají.
A odtud byl jen kousek k úvahám, zda-li nám někdo (nebo něco) zcela účelně a úmyslně nezablokoval naše srdeční centrum a neotevřel nám centrum v břiše (žaludku), aby sem převedl emocionální prožitky. Od vystresovaného sevření a píchání v žaludku je již velmi krátká cesta ke strachu. Tedy ke všudypřítomné a převládající emoci (pocitu) v naší společnosti. Ta je totiž ovládána strachem. Strachem z čehokoli. Je to dobře vymyšlený emocionálně - energetický systém, ve kterém se může v podstatě kdykoliv a z čehokoliv strach generovat. A strach i energie, které ho doprovází, jsou potravou někoho nebo něčeho. Ale o tom až příště. Je to příliš fantastické, než aby to mohla být pravda. Vše je o ovládacích a omezujících programech uvalených na lidskou bytost.

Bohužel, pravda to je.


Libor Domas

designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart