Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.
Meandr řeky Vltavy (aneb jak jsem nepoznal anděla)
Solenice - Zduchovice

Jeden z nejhezčích meandrů naší prastaré pramáti řek Vltavy u Solenic je i díky své fotogeničnosti poměrně známé místo, není však nad to, být tam osobně přítomen. Tak jsme se (asi po dvou letech odkladů) loni v listopadu s Vlaďkou rozhodli na toto místo zajet. Dle domácí přípravy bylo vše jasné, zajet do Zduchovic a odtud po turistické značce přímo k vyhlídce na solenický meandr.
Když jsme na konci obce Zduchovice u posledních domků, kde ale nebylo ani živáčka, zanechávali auto a vypouštěli psa Fleše, kde se vzalo, tu se vzalo další auto a z něho vystupuje pán (anděl) se slovy: "Taky jdete na vyhlídku? Mám mapku, všechno je jinak..."
No, nějak ho neslyším (nebo možná ani nechci) - maje svoji domácí přípravu. A tak se naše cesty v lesích za obcí rozdělují, my jdeme po turistické značce vpravo, a pán (anděl) vlevo. No můžu vám prozradit, že jsme naběhali mnoho kilometrů, vyhlídka žádná, noc na krku a všude zryto od divočáků... vracím se „poražen", z dáli v noci za svitu měsíce vidím stát na okraji vesnice jen naše auto... Za stěračem nacházíme mapku se slovy. „Přece jen vám ji zde zanechávám"... Až doma zjišťujeme, že původní turistické značení k vyhlídkám bylo odkloněno.
Za jedenáct dní, dbajíce všech andělových rad, se na místo vracíme. Nalézáme obě vyhlídky Malý a Velký Altán (i přes chvilkovou ztrátu a zbloudění Vlaďky). To druhé místo nalezneme trochu níže uprostřed hřbetu pod první vyhlídkou. Připomene nám jadérko v srdci. Tu boží jiskru, která přináší naději a klid pro další bytí. Nejen díky andělům... A to za tu námahu jistě stojí. Energie tohoto místa, řeky i země je více než léčivá a těžko se odtud odchází.
A tak zpětně ještě jednou i takto písemně: Díky všem andělům ve všech podobách, těm viditelným i neviditelným, těm, na které se obracíme s prosbami, aby přesto byly oslyšeny. A i těm, kteří nám pomáhají proti naší momentální vůli. Věru, ne každou pomoc a radu přijímáme s ochotou a radostí a ne každé naše přání a touha jsou pro nás dobré.

Petr a Vlaďka
Jadérko v srdci
Pramáti řek
Velký Altán
Vidím, strážím a cítím
Malý Altán
Kudy - tudy
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart