Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Jarcovská kula

Harmonizační sloup

Dle místního nářečí též Jarčovská gula. Tento překrásný osamocený aktilit, o výšce 8 m nalezneme jižně od Valašského Meziříčí, nad levým břehem Vsetínské Bečvy, nedaleko obce Jarcová, ve výběžku Hostýnských vrchů. Je tvořen hrubozrnným pískovcem a drobnozrnným slepencem. Vertikálně je rozdělen do pěti vrstev různého složení. Díky své síle a jedinečnosti „přežil" i nedalekou těžbu kamene. Jedná se o skálu typu „tor", čili nejpevnější zbytek části horniny po mrazovém intenzivním zvětrávání. Ojedinělý skalní útvar byl v roce 1999 vyhlášen přírodní památkou. Prochází zde naučná stezka T.G.Masaryka. Výhled z těchto míst do okolní krajiny má též své kouzlo.

Pro naše předky byla gula pozoruhodnou raritou, která se dostala i na pečetidlo obce Jarcová. Je opředená řadou pověstí a legend. Všechny jsou spojeny s čertem, což by mohlo odpovídat starému pohanskému kultovnímu místu, zapovězenému církví. Jednou má čert podle pověsti za úkol obrátit tok potoka v Lidečku, po druhé přehradit samotnou Bečvu a postavit hráz, po třetí zas most přes řeku. Všechny legendy pak spojuje kohout, který zakokrhá dříve, než se čertu dílo podaří a poslední kámen/skálu upustí v letu. Samotná gula je tak výsledkem jeho marného snažení.

Uděláme li kolem místa pomyslný kruh o poloměru cca. 1,5 km nalezneme na dvacet studánek a pramenů a to i sirných. Takové místo naši prapředci nemohli opomenout. Díky našemu kamarádovi ze Vsetína, který nám dělal průvodce, i my jsme sem doputovali.  

Pokora a úcta, je to první co vás zde napadne. Aktilitem prochází energetický sloup. Kámen má svůj čakerní/energetický systém a nazvali jsme si ho „harmonizační guľou". Pokud neopominete strážce a ochránce, budete ochotni nechat si nahlédnout do čistoty mysli a záměru a zcela otevřete svoje srdce, jistě dostanete povolení léčit se jeho energií. Zharmonizuje vaše centra, srovná energie, srdce i mysl. A nezapomínejme, že je to vždy i o vzájemné výměně, protože i každý z nás je ojedinělý a tak máme co na výměnu. Přijímáme i dáváme jen tolik, kolik uneseme a můžeme. V „představách" pak vidím naše pohanské a slovanské předky, jak po tomto sladění a vyrovnání sama se sebou a vlastní úlohou/úkolem v tomto životě, vystupují na vrchol kopce, kde se nalézá místní svatyně.

Můžeme zde nalézt grálové energie, ale jen pro opravdové propojené páry opačného pohlaví. Jinak neradno si s těmito energiemi zde zahrávat. Nebo si zde můžete zkusit zatancovat s vlky, ale i to vyžaduje již jisté zkušenosti a jasnou hlavu. Nebo jen přijďte vzdát obdiv a s radostí naslouchat.

A tak Dole u gule, nejen v legendách, vystupuje totemová karta „kohouta", jako zvěstovatele vycházejícího slunce, posvátného zvířete bohyně Minervy, symbolem bdělosti a překonání spánku smrti. A na vrcholu u svatyně totemová karta „vlka" s lunární tradicí, jako loajálního a nezávislého průvodce, obdařeného hlubokým instinktem a moudrostí. Symbolem základních životních pravd a silným smyslem pro rodinu a komunitu. 

Energie tohoto místa přináší klid a radost a je zde pro nás neustále připravena.

Petr a Vlaďka

Jarcovská kula
Mapka
Detail
Pět vrstev
Detail
Spolupráce a harmonizace
Okolní krajina
Tady se nám líbí
Tanec s vlky
Loučení pod kopcem
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart