Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.
Čertova studánka

Skalní útvar, kde se Čertova studánka nachází, se původně jmenoval po místním německém průmyslníkovi Finkovi - Finkstein. Nepochopením při překladu pak došlo k chybnému přejmenování na Pěnkavčí skálu a následně prostě na Vyhlídku. Skálu najdeme asi 15-20 minut chůze severně od nádraží ve Smržovce. Vyhlídka je ovšem svému jménu v tomto kraji příkladem. Vypíná se nad městem do výšky necelých 700 metrů. (v přesné nadmořské výšce se data rozcházejí: 693m, 675m, 668m). Samotné vrcholové skalisko skalní stěna pak měří 30 metrů a nachází se na něm několik skalních mís (skalních hrnců). Ta největší a nejznámější z nich se nazývá Čertova studánka. Jde o přírodní geomorfologický úkaz o průměru asi 130 cm a hloubce půl metru. Mísa je po celý rok naplněná vodou. Není pochyb, že naši předci s velkými znalostmi energie krajiny a země takováto posvátná místa používali k věštění. „Ale i čas chce svůj čas".

K okolí i místu samotnému se váže řada legend a pověstí.  Podle jedné z nich můžeme v lokalitě, kde se říká V boudách, nalézt zlatý kámen. Jde o tzv. bludný balvan, kterých tu může být i více. Pod mostem přes potok se prý dříve usídlil i had se zlatou korunkou na hlavě, střežící tam skrytý poklad. U studánky prý zas žil pekelník, sužující celý kraj. Jednou, když byl dlouho pryč, upevnili lidé na skále kříž. Čert se pak při návratu tak vyděsil, že spadl a vymačkal ve skále několik prohlubní i zmiňovanou mísu. Asi ta nejkrásnější pověst pak vypráví o skřítkovi, který zde žil (žije) v prostředním skalisku, a o jeho nešťastné lásce k dceři hajného. Když se pak Lora vdávala, zaplnil slzami tu nejhlubší skalní mísu, která od té doby nevysychá. Pak ale z nitra skaliska vyndal poklad, který daroval milované dívce. Jejího manžela pak naučil vyrábět korálky (perličky), které se staly brzy známé nejen v Jizerských horách. Za tento šlechetný a dobrý skutek pak dostal skřítek od lidí jméno Sklenařík.

Místo je to silné a krásné, vodní miska zcela funkční, a právě proto je sem nutné přistupovat v největší pokoře a vážnosti. Věštění je do jisté míry manipulace s časem a prostorem a i silová místa v přírodě mají svůj čas. Pokud si chcete jen tak hrát, dobře zvažte následky svých myšlenek a činů. Mezi minulostí a budoucností je nám stále unikající jediný moment a to přítomnost. Jedním z našich úkolů je zachytit unikající okamžiky přítomnosti a naplnit je dobrem a užitkem, využít čas, jen tak se dá žít naplno. Přílišné přehrabávání v minulosti, či zištné zjišťování budoucnosti znamená cennou ztrátu nevyužitých prázdných atomů času. Pamatujme, že jinak běží čas vnější (fyzikální) a jinak běží vnitřní čas. Důležitá je synchronizace a synchronicita, harmonizace našich opravdových přání a víry v to, co se skutečně stane. U vodních misek připomínající skalní srdce můžeme jen s láskou poděkovat tomuto místu za naše procitnutí a krásné a vzácné přátele a lidi kolem nás.

S velkou úctou

Petr + Vlaďka

 

Čertova studánka
Vzhůru na vyhlídku
Skalní stěna
Výhledy
Točité schodiště
Vyhlídka z Vyhlídky
Cos to udělal?
Skalní srdce
Věštění a loučení
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart