Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Satalický dubák

Největší volně přístupný pražský dub nalezneme v oboře u Satalic. Duby patří k nejčastějším (nejen) pražským chráněným stromům, jsou dlouhověké a dobře odolávají počasí, zubu času, kusadlům brouků i přítulnosti plísní a hub. Ten úplně nejmohutnější pražský dub je dub Karel, který roste v parku kolodějského zámku. Dokud byly Koloděje státní, užívali si dubu státníci včetně Masaryka, ale "prostému lidu" byl odepřen, i v současnosti je pro veřejnost nepřístupný.

Hned za kolodějským šampionem je s druhým největším obvodem (675cm) právě dub v Satalicích. Jeho mohutnost je způsobena asi hlavně tím, že je tvořen čtyřmi kmeny, u země srůstajícími v jeden. Jak je hledačům a milovníkům energetických míst známo, mnohočetnost kmenů u stromu je častým jevem u rostlin, rostoucích na energetických místech. Nejinak je tomu i tady v satalickém parku.

Park byl původně bažantnicí, založenou hrabětem Černínem v letech 1750 - 1786. Vznikla jako komplex propojující park a zámeckou zahradu Vinořského zámku se Satalicemi a Ctěnicemi. Dnes je zachována část obory právě u Satalic. S komplexem Vinořského zámku je propojena krásnými alejemi jírovců, které určitě též zvou k procházce. Už proto, že v jejich blízkosti se ukrývá i vinořské hradiště s velkou a dlouhou historií osídlení. A také nedaleko silnice propojující Vinoř a Satalice nalezneme další unikátní strom, tentokrát lindu. Lindy ale necháme na jindy.

Na centrálním palouku Satalické bažantnice jsou vlastně chráněné tři duby. Do trojúhelníku zde stojí dub s jedním kmenem, další strom se třemi a ten největší - "náš", se čtyřmi kmeny. Ano, jistěže se začnete okamžitě ptát a rozhlížet, kde že je ten čtvrtý - se dvěma kmeny. Nuže, čtvrtý strom je tam také, sice to není dvojkmen, ale do sestavy určitě patří. Vytváří pěknou symetrii jiného protáhlého trojúhelníku, v němž ten největší čtyřkmen tvoří vnitřní bod jakéhosi těžiště. Protože tenhle čtvrtý dub roste už v lese mimo mýtinu, tak se se na něj s ochranou poněkud pozapomnělo, i když je minimálně stejně urostlý jako dva další "chráněnci". Všechny čtyři duby jsou pořádní chlapi, samá mužská energie. Do náruče našeho čtyřkmenu si můžou vylézt nejen děti, a nechat se ukonejšit a chránit velikou mužskou silou.

A energetické místo? Nejdříve, kde není: vedle centrálního dubu se nalézá vyvýšenina, která zaujme návštěvníka nejdříve. Je to uměle navršený kopeček. Jak se dočteme, dříve tu prý stával lovecký altán. Místo nese stopy umělé stavby, ale energie tu moc není.

Jiné je to na opačné straně stromu, v poloze mezi centrálním čtyřkmenem a čtvrtým dubem mimo mýtinu. Bližší polohu místa je třeba si nalézt samostatně :-). Jeho energie jsou hodně mužské, dá se tu čerpat síla, cílevědomost, tah na branku i harmonie silných mužských energií od stromů chlapáků.  

Jiří Škaloud

 

Satalický dub
Čtyři kmeny
Harmonie
Chráněná skupina dubů
V náručí
K nebi otevřeno
Velký a malá
Dubová orba
Jedny kořeny
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart