Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Tetínské skály, vodopád a vyvěračka

• Prostřední dcera •

Byl to snad podivný sen, který zavál bájného Kroka z Budče až daleko na Svitavsko, když chtěl znát odpověď, jaké že to bude mít potomky. Vydal se za tamější královnou víl, která ovládala veškeré umění a tajemství magie, proroctví, léčitelství i hadačství. Podle legend všechny tyto schopnosti předala třem dcerám, které s ní Krok během svého pobytu zplodil. Zdá se, že se Krok na Moravě poněkud pozdržel...

Když dcery po několika málo letech uvedl na Budeč, jeho žena Bořena prý ze smutku skočila ze skály do řeky Bíliny, která se dodnes nazývá Bořeň. Z Budče je to sice na Bořeň docela daleko, ale nehledejme pihy na krásné poetice legend.

Kazi, Tetka (Teta) a Libuše, tak se jmenovali Krokovi dcery.  Každá z nich pak oplývala neobvyklými schopnostmi a dary. Tetčino rozsáhlé hradiště, dodnes zvané Tetín, stávalo vysoko nad Berounkou, na vysokých a strmých vápencovo - břidlicových skalách, obklopeno řekou a divokými stržemi a patřilo svého času mezi významná centra Čechů. Tato krajina nese v sobě jistou posvátnost i magičnost od pravěku, přes pohanské i křesťanské časy. V celém okolí je doložena celá řada archeologických nálezů od doby kamenné až po středověk. Zdejší jeskyně pak sloužily k rituálům napojení na matku Zemi. Dnes slouží jako zimoviště netopýrů. Na Tetíně jistý čas přebýval i kronikář Hájek, který uvádí, že se zde tajemná kouzelnice usadila roku 723, což by cca mohlo odpovídat skutečnosti. Lidé nazývali Tetku mocnou čarodějkou a vědmou. I přes to, že se jí obávali, chodili k ní pro rady od mocných duchů, které dokázala zprostředkovat. Prosté lidi pak učila různým obřadům a uctívání starých bohů, předků a kořenů. Příroda je milující Matka, ale její drsná pravidla v zájmu zdravého celku nedávají přežít slabým a neopatrným jedincům. Takže buďte obezřetní, přístup do obou lokalit je umožněn pouze po neznačených cestách a mokré vápencové skály velmi kloužou.

Vodopád a vyvěračka

Tetínský vodopád o udávané výšce 10 - 17m (odhadované cca 12m) najdeme v uzávěru Tetínské rokle. Tetínský potok se zde řítí dolů po skalní plotně, v místech kde se kdysi těžil vápenec Přístup k vodopádu je krkolomný, a jelikož jsme zde byli v zimě, nepodařilo se nám dostat se až dolů, naštěstí energetické místo je dnes na horní hraně vodopádu. Je otevřené k severní zemské straně a je živé, jasné, přítomné, plné paměti i sdílení po nutně složené zkoušce. Živý kámen vápence, který vznikl usazováním a postupnou přeměnou vápenitých schránek zemřelých prehistorických živočichů a tvorů v masiv, letící voda, divoká rokle, zapadající slunce a hořící svíce doplňují neskutečnou sílu a harmonii tohoto místa dodávajícího radost, úsměv na tváři a potřebu zpívat v krajině.                    

Tetínská vyvěračka je periodický krasový vývěr v jeskyni na úpatí skal mezi starým hradem Tetín a kostelem sv. J. Nepomuckého. Z hradiště dolu je poměrně náročný strmý sestup, ani od Berounky nemůžeme cestu doporučit vzhledem k překročení frekventované dvoukolejné železniční trati, ale opravdu nám to nedalo... V úzké skalní puklině zapadající do masivu ve vstupní části jeskyně lze pozorovat stálou hladinu vody. Jeskyní prostory, kterými sem voda proudí, nebyly zatím objeveny. Ač je původní místo narušeno železniční tratí a odvodňovací protipovodňovou štolou, jeho energie jsou silné a zemské. Tvář má rovněž obrácenou k severu a v ní malou výčitku, k nám zapomětlivým lidem.

Ať se daří nejen v roce 2015.

Petr a Vlaďka

 

Tetínská rokle
Tetínský vodopád
Detail shora
Tetínský potok
Kořeny až do nebe
Místní ochránci
Loučení
K vyvěračce
Sv. Jan Nepomucký
Už se blížíme
Tetínská vyvěračka
Její strážci
Vstup do jeskyně
Voda a Země
Loučení II.
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart