Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Kamenný hřib Šindelová

S myšlenkou na kamaráda, co si myslí, že je už "bývalý", jsem navštívil toto místo. Myslel jsem na něj proto, neboť Bernov a Nejdek jsou nedaleko. Produkují snad končiny jižního Krušnohoří tolik sveřepé a nesmiřitelné tvrdohlavosti a současně tak velikou sílu? Ale nechci vás unavovat lidskými potížemi a strašit vás - místem, kam se dnes podíváme, to zkrátka není :-)  (asi to spíš dělá ten uran, cín a možná taky zvláštní holka Meluzína...) 

Kamenný hřib poblíž nevelké osady Šindelová nedaleko Rotavy leží stranou hlavního  turistického zájmu. Nevede k němu ani žádná turistická značka, i když na mapách už je vyznačen a na místě samém naleznete informační ceduli. Dá se k němu dostat od silnice do Krásné Lípy, ale musí se přes louku. (Polohu místa ukazuje přiložený výřez z mapy.) Pokud jsou louky neposekané a pastviny v okolí mokré od rosy či deště, lepší je zout se a svléknout kalhoty, jinak vás metrová tráva dokonale zmáchá. A taky je potřeba koukat po zemědělci, jemuž se naše brouzdání loukou nemusí vůbec líbit.

Balvan samotný je dokonale přírodním místem, ovšem s energií rituálního využití. Jde o typický mrazový útvar z žuly karlovarského plutonu. Kamenný blok o úctyhodných rozměrech asi 4 x 5m leží na menším podstavci. Z jednoho pohledu opravdu připomíná velikou houbu. Geomantická logika nám říká, že houba do sebe nasává informace a současně se tak trochu snaží oddělit od matky Země, geologická logika nám říká, že žula (na rozdíl třeba od čedičů a dalších rychle ztuhlých vyvřelin) je vulkanitem hlubinného původu. Krystalická struktura granitů jasně hovoří o dlouhodobé spolupráci živlu země a ohně, které si s žulou pořádně vyhráli*. I proto jsou plutonity valnou většinou velmi harmonické kameny. Pochopitelně i velký obsah křemíku v jednotlivých krystalech a pojivu granitů hraje svou roli. Není tedy divu, že geomanticky i energeticky jsou žulové přirozené bloky velice často silnými energetickými místy s přednostně komunikační funkcí.  A je tomu tak i tady. Místo je velmi harmonické, silné a pozitivní. Určitě si zaslouží naši pozornost delší, než jen krátkou návštěvu a pozdravení. Na vrchol se dá s obtížemi vylézt, posadit se či lehnout a pustit svou duši na špacír. Dovědět se můžete leccos zajímavého - o sobě, o světě v okolí i kousek dál. A třeba se dozvíte i něco o našem kamarádovi, co nikdy nebude bývalý, i když by třeba rád.

Návštěvu místa můžete spojit i s výletem k nedalekým Rotavským varhanám, případně s návštěvou Křížového vrchu v Nejdku. Obě místa jsou moc zajímavá...

Jiří Škaloud

* pozn. autora, aneb vsuvka pro jazykové šťouraly: měkké "i" je podle mě na místě, neb živly jsou živé entity, tvrdým "y" bych je urazil, a tím si vykoledoval lecjaké příští příkoří s počasím...  

 
Kamenný hřib
Mapka místa
Ukrývá se
Vykukuje
V celé své kráse
Vítejte a poslouchejte
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart