Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Birgit s kamennou tváří.

Tenhle záběr má snad jen historickou cenu, protože zachycuje něco, co už není. Jeden z novodobě postavených menhirů v Praze, který ale nevydržel útok vandalů. Ač je menhir „pohanským" objektem, novodobí vandalové už dávno nejsou tak slušní jako jejich dávní jmenovci a menhirům se neklaní. To je mimochodem jeden z důvodů, proč by menhiry měly být co největší - velikost je dobrá ochrana proti lidské malosti.    

Menhiry jsou zvláštní kameny, které v sobě spojují energie Země i lidí. Oduševnělé kameny, chtělo by se říct. Kameny, které kolem sebe šíří energii jakéhosi informačního pole, které psychotronikům roztáčí kyvadla a ježí jim chlupy na zádech. Trochu bezradně chodíme kolem dokola, uvnitř sebe sama cítíme jakýsi pocit, ale když ho chceme pojmenovat, většinou uletí. A menhiry nám to rozhodně neulehčují. Stojí, mlčí a tváří se záhadně. Tváří se? Ale ovšem! Tváří se, a máte-li štěstí, tak vám svou tvář i ukážou.

Když natrefíte na takový kámen v té správné chvíli, kdy slunce, čas, počasí i příroda kolem vytvoří ty správné stíny i náladu, vyloupne se z každého menhiru jeho podstata. Někdy to až vyrazí dech - kámen, kolem něhož často chodíte venčit psa, se najednou promění. Zvláštní náhoda, která vám navždy promění anonymní kámen do něčeho důvěrně známého..

 Nemusí to být vždy postava, jako v tomto případě, může to být jen tvář, ale i zpráva, písmena, nebo obrázek jakési dávné události. A často je to jen vnitřní obraz, který se vám objeví v hlavě odkudsi z neznáma. Nevěříte? Tak si běžte sednout před nějaký menhir, ale připravte se na dlouhé čekání. Nebo si čas ušetřete a choďte k menhirům jen v ten správný okamžik! Smile   

Tenhle malý menhirek se jmenuje Birgit, a byl (nebo spíš byla) jednu chvíli součástí menhirové sítě nad Prahou. Ale dnes už jí nenajdete, momentálně slouží jako podstavec překážky bikrosové dráhy, kterou si místní kluci postavili ze všeho, co jim přišlo pod ruku. A že to byl i nějaký menhir z vršku kopce? O to líp se kutálel dolů!

Škoda, říkáte? Tak vězte, že Birgit to bere s kamenným klidem, vždy jen dělala svou práci - na Vandalech i na těch klucích dnes.

  Jiří Škaloud                        leden 2007

Souhlasíte, nebo máte jiný názor, či zkušenost? Budu rád, když nám to řeknete! 

Napište mejlík na info!  Díky (do předmětu pište název článku) 

nebo na skaloud@putujici.cz

Tvář menhiru..
..a pro ty, co jí ještě nevidí.
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart