Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

První jarní sen

 

Dobrý den,

dovolte mi, abych se představila. Jmenuji se prvosenka jarní a jsem velmi oblíbenou léčivou bylinou. Můžete mne vidět na jaře na loukách, v dubohabřinách či doubravách a dozajista mne všichni znáte. Anebo ne?

Prvosenka jarní (Primula veris), tedy já, a prvosenka vyšší (Primula elatior), moje ségra, jsme si docela podobné, ale mohu vás uklidnit, není těžké nás rozpoznat. Já se pyšním zlatožlutými květy na stvolu 10-30cm vysokém a šířím příjemně medovou vůni. Kdybyste si přeci jen nebyli jistí, které z okolíků sbíráte, nevadí. Já i ségra jsme si rovnocenné a můžete nás užívat obě. Ale pozor! Obě jsme vzácné holky pod zákonem! A aby to nebylo jednoduché, máme spoustu šlechtěných zahradních příbuzných, kteří chránění nejsou, a co jim na kráse a barevnosti přebývá, to jim chybí na léčivých účincích.

Hned na úvod mám otázku pro všechny a zvláště pro Putující: Proč se mně také říká petrklíč?

1. Získala jsem tento název proto, že jsem vyrostla na místě, kam si sv. Petr odložil klíče?

2. Získala jsem tento název podle slovanských pověstí, kdy představuji klíč, kterým sv. Petr otvírá jaro?

3. Získala jsem tento název z latiny, kde primus znamená první?

Slyším dobře? Říkáte, že otázky jsou těžké a rozbušilo se vám srdce? V tom případě jsem tady správně.  Při srdečních potížích a nervozitě pomůže prvosenkové víno. Příprava je velmi jednoduchá a zvládne ji každý. Láhev naplníme až po hrdlo květy, resp. okolíky, do plna zalijeme bílým vínem a uzavřeme. Takto necháme stát 14 dní na slunci a pak slijeme. Pijeme 3krát denně polévkovou lžíci.

 Byla-li vaše odpověď správná, pojďte si pochutnat na čajovém nálevu neboli čaji. Čajový nálev připravuji tak, že jednu vrchovatou čajovou lžičku sušených okolíků spařím ¼ l vody a nechám 3 minuty vyluhovat. Nálev nenechám vystydnout, po doušcích jej piji velmi teplý. Má lahodně sladkou chuť s medovou vůní a není potřeba jej již přislazovat, a když, tak jedině medem.

Takto připravený čajový nálev pijeme pro radost a osvěžení nebo jej používáme jako lék. Má močopudné účinky, desinfikuje a působí protizánětlivě. Také pomůže odstranit neduhy jakou je nespavost, uvolňuje hleny, tiší dráždivý kašel, očisťuje tělo od jedů, které způsobují dnu a revmatická onemocnění. Léčebné účinky se projeví pitím čaje po delší dobu, denně jeden až dva šálky vždy čerstvě připraveného čaje.

Jsem ještě mládě, mám teprve několik málo let, ale všechny mé schopnosti a znalosti mi předala moje prabába, jež vyrůstala a žila, tak jako já na nádherné louce nezasažené zemědělskou činností a s citlivými lidmi, kterým bylo známo, že nepřiměřeným sběrem oddenků naše populace zanikne. A to i přesto, že věděli, že oddenky mají ještě silnější a léčivější účinky než květy. A tak vězte, že v současné době jsme lokálně chráněné. Přistupujte k nám s největší laskavostí a péčí. Nechávejte větší část těch nejbohatších květů dozrát, abychom se mohli semenem šířit i dále. Za snahu se vám odměníme každoročním přivítáním jara s blahodárnými účinky pro vaše zdraví.

A jakže je to s tím petrklíčem? Správnou odpověď vám sdělím při osobním setkání, nebo se zeptejte Petra, (www.putujici.cz) ten si s sebou nosí klíč, a to nejen k určování rostlin.

Jana S.

Prvosenka jarní
Primula veris
Petrův klíč
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart