Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Komuže depilace neprospívá?

Jaro je již v plné síle a očekávaná návštěva Putujících za dveřmi, přijedou už za několik málo dnů. Jarní úklid na chalupě a v zahradě je skoro hotový. Mám jen menší potíž u plotu v horní části zahrady. Na podzim mi tam Putující objevili porost kopřivy, údajně té dvoudomé (Urtica dioica). A hned zdvižený ukazováček: "S tím musíš něco dělat! Pokud kopřivě neukážeš pevnou ruku, velmi rychle se šíří a vytváří vysoké husté porosty, celou zahradu ti pohltí a všechna krása ostatních rostlinek zmizí! Kopřiva je hrozný plevel, a prý, pokud nemám husy, bude nejlepší ji pečlivě odstranit včetně všech kořínků. 

No no, říkám si v duchu, jakpak by takový hubeňour s přímou nevětvenou lodyhou mohl zastínit krásu mých vzrostlých rododendronů?

A aby toho nebylo málo, další z Putujících řekl, že se jedná o velmi uznávanou bylinu se širokospektrálními účinky v lidovém léčitelství či v domácnosti, a bylo by fajn jí vytvořit záhonek. A tak si teď říkám, babo raď, jak s ní naložit.

Dnes ráno jsem s košíkem, nožem a rýčem vyrazila na zahradu. A užasla. Putující měli pravdu!  Ještě není ani polovina dubna a oproti loňsku se kopřiva o polovinu rozrostla a stonek je už 20cm vysoký.

Naše první setkání bylo až nezvykle vřelé, již při letmém doteku zanechala v mé pokožce chloupky, které okamžitě vyvolaly pálivou až svědící reakci se vznikem puchýřků. Díky tomu jsem si rychle vzpomněla, že kopřiva je jedna z mála rostlin, která vyvolává léčebné účinky i tímto způsobem, zejména šleháním svazkem natě po těle pokožku velmi prokrví a výrazně zvýší látkovou výměnu. A masochističtí vědci zjistili, že prý žahavé chlupy-trichomy obsahuji aminy. Acetylcholin vyvolává pocit pálení, histamin zase způsobuje podráždění kůže a serotonin zvyšuje jejich účinky. A že prý se aminy sušením či vařením zničí, a tak se jejich pozitivní účinek na tělo projeví jen při zevní aplikaci čerstvou natí.

Au auíííí.. O přetěžování hlasivek při hlasitém kvílení mi Putující ani vědci neprozradili nic.

Na základě zjištění, že rostlinky kopřivy jsou na jaře doslova napěchovány maximálním množstvím účinných látek pro organismus, si domů odnáším nejen pupínky, ale i mladou nať s listy a taky očištěný oddenek. A také odhodlání pro hrdinskou jarní očistnou kúru. Je až neuvěřitelné, kolik možnosti zpracování kopřiva nabízí. Z čerstvé natě a listů dělám šťávu, kterou uskladním na dva dny v lednici, a když dojde, dělám čerstvou. Vlasovou vodu získanou desetiminutovým vařením hrsti kořenů v půl litru octa, si vtírám denně do pokožky hlavy. Kupodivu, vlasy mi nezelenají, ale sílí.  Vařím čaj, respektive zápar, tedy do půl až tří čtvrti litru vroucí vody dávám hrst čerstvých listů, pokládám pokličku a nechávám půl hodiny stát, pak scedím. Zlatozelený nápoj piji ihned po motlitbě, třikrát denně, s delší dobou stání se jeho kvalita zhoršuje, čaj tmavne a hořkne. Správně připravený zápar z kvalitních mladých zdravých čerstvých listů má doslova zázračné účinky. I když kúru provádím krátce, na těle již pociťuji její blahodárné účinky.

Žahavé chloupky kopřiv už se těší, příjezd Putujících se blíží, budou koukat, jakou mám zahrádku. 

Jana S.

Urtica dioica
Léčivá žahavka
Kopřiva dvoudomá
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart