Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Hostibejk - Gostibog

Kralupy nad Vltavou

Kousek cesty od místa, kde se Zákolanský potok vlévá do Vltavy, se nad městem Kralupy nad Vltavou tyčí posvátná pískovcová skála. Bizardní vrch Hostibejk (230m.n. m.), který býval dnem pravěkého moře zhruba před 60 miliony lety. Díky erozním činnostem Vltavy skalisko vystoupilo na povrch s nezvyklou sílou hory, hřejivou energií Země, vycházející z jejího nitra. Lokalita je školou geologů, kteří zde pozorují styk dvou časových horizontů, křídy a karbonu.

 Ještě v předminulém století byl vršek zcela holý. Jedná se o prastarý rituální okrsek uctívaný našimi předky, nejen slovanskými.  Tvarem pak může připomínat obrovského býka, který chrání vše v jeho blízkosti, i nedaleké město. Tajemný vrch je pak stejným symbolem pro Kralupy n. V. jako Petřín pro Prahu. Dle legend zde osaměle na okraji srázu stával tajemný menhir. Předmět tradiční úcty, připomínající „babu". Buď jako strážce významné křižovatky cest, či jako tradiční symbol plodnosti v podobě těhotné ženy. Ať už byl v přírodní podobě, či byl přitesán našimi předky, skončil neblaze v roce 1852, kdy byl roztlučen na štěrk a použit na stavbu nedaleké silnice... a lid okolní to za zlé pokládal... K solitérnímu zašlému kameni se pak ještě váže pověst o hostinské, která odešla se srpem na trávu a vzala si sebou klíče od sklepa. Jelikož dlouho nešla a hostinský nemohl obsloužit žíznivé hosty, rozezleně zvolal: "Aby do tebe rána vjela, bodejž by jsi zkameněla!"  A tak se také mělo stát. Může se však také jednat o symbol mocné paní, vládkyně hadích sil a krotitelky býka. Která život dává i bere. Taková pohádková Kmotřička Smrt. Býk zase může být chápán jako princip plodnosti s působením síly po celý rok. Také je symbolem Slunce, v němž se spojuje světské, pozemské i to duchovní. Býk je i mužským elementem, zahrnujícím v sobě plodnost Země - planety, která je rodu ženského. Z jejich spojení pak vniká další a nový život. 

V energiích místa pak vychází - Nejvyšší harmonie - Čistota - Čas...ten co tiká nejen v nás.... A z Prahy to je opravdu jen kousek. Místo čeká. Ať se daří.

Petr a Vlaďka

Hostibejk
Pohled na město
Pamětník všech časů
 Vyhlídkový altán
Kontaktní jeskyně
Nahoru i dolů
Tady se to spouští !
Detail I.
Detail II.
Detail III.
Loučení
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart