Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Vodopády v údolí Moravy a Malé Moravy

NPR Králický Sněžník - Malá Morava (II. část)

Navažme na předchozí díl : viz NPR Králický Sněžník - Dolní Morava  (I. část)  Vodopádů na tomto území najdeme mnohem více, my se vydáme jen ke třem z nich.

Už minule jsme vyrazili z Dolní Moravy po žluté turistické značce, a došli jsme po zhruba 1,5km k Mléčnému prameni, nebo také Lanovce. Jde o silnou krasovou vyvěračku. Nenápadný otvor v zemi o kousek dál již vytváří velký široký a dravý potok běžící a deroucí se dál a dál, až k vodopádu. Necelých 250 m pod pramenem už „narozená" voda ukazuje svoji sílu v podobě překrásného vodopádu. Svým hřmotem o sobě již zdaleka dává přicházejícím vědět. Svedena pak pod turistickou cestu padá a obohacuje z levé strany řeku Moravu a její vodstvo. Najdeme-li dostatek klidu, můžeme v hukotu živlu přicházejícím z hlubin slyšet jeho šepot o živlových dracích, duchovním rozvoji i neustálé tvořivosti zemských sil. Půjdeme-li pak dále proti proudu řeky po žlutě značené cestě, asi po necelých 750 m budeme muset přebrodit Moravu k jednomu z jejích pravobřežních přítoků. Tam najdeme další kouzelný vodopád na Hlubokém potoce. Dolní kaskáda má tak 3 m, horní asi 1,5 m a deset metrů nad tou horní je ještě schovaný třetí stupeň vodopádu o výšce 2,5 m. Kouzla a divy dcery matky Země ve své jedinečné ukázce tvořivosti a evoluce.

Za třetím úchvatným přírodním vodním výtvorem,  kaskádami a vodopádem, se vydáme do dalšího údolí na řece Malé Moravě. Ta je dalším levobřežním přítokem Moravy. Nejlépe je vyjít z vesnice Sklené (část obce Malá Morava). Po necelých dvou kilometrech dojdeme k zdejším Lurdám. Cesta k vodopádu nad mostkem je zarostlá, ne moc prostupná, a to dodává místu nejen jistou ochranu ale i romantiku. A pokud se poštěstí, že zde budete moci opravdu třeba hodinu pobýt naprosto sami, jistě též neodoláte. Voda zde překonává výšku až k 5 m. Ponoření do ledových hlubin přináší i v parném létě nejdříve skoro smrt na jazyku, pobyt v jezírku pod vodopádem pak celkovou harmonii, aby se po vynoření dostavila opravdová euforie z bytí. Ani se nám odtud nechtělo, ale „střídání stráží" je nutnost, a nakonec ta „hoďka" přebohatě stačila. Živlová harmonie, ta vnitřní i vnější, další impuls nejen do života a zase ti draci. To jsou pro naslouchající povídky a dary tohoto místa.

Jako každé správné hory i ty zdejší mají svého strážce a ochránce, tady je to skřítek Stamichman. A dle legendy tomu bylo třeba takhle:

I zlobil se skřítek Stamichman ve své nové sluji pod horou Srázná, když svlékal svůj cestovní plášť. Asi proto, že jsem nejmladší ze všech ochránců hor, svěřili mi takové mrňavé pohoří. Jeden hřeben, který nikdo vůbec nezná. Rampušák má Orlické hory, Muhu zas Jizerské, Krakonoš Krkonoše, Radegast Beskydy, tak proč mi nedali třeba Krušné hory, nebo Šumavu!? Bouřil se skřítek a pro špatnou náladu začal zdejším lidem škodit. Teprve po několika dnech se vydal na obhlídku svého království a začal zjišťovat, že zas tak malé není. Jednou se zatoulal opravdu hodně daleko do hlubokého údolí, do míst, kde sotva přežívala zvěř i lidé. Když viděl Stamichman tu bídu a beznaděj, byl zcela ochromen. Srdce se mu sevřelo úzkostí a z oka vykanula slza. Nikdy před tím necítil takovou bolest. Když se snažil slzu utřít, ta se skutálela na zem a silou lásky, kterou na místě pocítil, tam, kde se dotkla slza země, skála se otevřela a z hlubin vytryskl pramen čisté křišťálové vody. V prameni se odrážela azurově modrá obloha. A dojatý skřítek zvolal. „Ať tato voda, zvaná MODRAVA pročistí každé místo tohoto kraje a přinese nový život a blahobyt každému, kdo se zde usadí. Ať odplaví vše zlé a kraji škodlivé, a já na to budu navždy dohlížet".

A běžel čas a z Modravy se stala MORAVA.

Krásný a laskavý podzim.

Petr a Vlaďka
Pod Mléčným pramenem
Hrne se a valí do Moravy
Síla vody
Síla místa
Léčení
Na Hlubokém potoce
Nahoru a výš
Dolu a níž
Dál a dál
Tvořivost a evoluce
K Malé Moravě
A zdejší vodopád
Síla vody
Nahoře a dole
Vodopád a kaskády na M.M.
Loučení
Jdeme dál
Stamichman
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart