Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Cesmína (Ilex)

Realita - Čistota - Víra

Jedná se o velmi početný rod, okolo několika set druhů stálezelených listnatých stromů a keřů z oblastí tropického a mírného pásma na obou polokoulí. Cesmína ostrolistá (I. aquifolium) bývá obyčejně malý keř či strom, ale může dorůst až do 15 metrů a výše. Kožovité listy mají na okrajích zoubky, nebo listové trny. Bílé nebo nazelenalé květy příjemně voní. Kulovité plody jsou pak jasně červené a jedovaté. V zimě se jimi živí ptactvo. V chladných zimách se jí však příliš nedaří. V Evropě se již po staletí pěstuje jako součást živých plotů, její dřevo se i v západní Asii používalo v řezbářství při výrobě mozaik a dýh. Některé indiánské kmeny z jejího dřeva vyráběly šípy. Irokézové odvarem kůry z cesmíny přeslenité léčili převážně psychické problémy, nebo ho používali jako dávidlo. Čerokíové nálev z listí zas používali jako posvátný halucinogen. Sušené listy některých cesmín se používají k přípravě nápoje podobnému čaji. V Jižní Americe druhem I. paraquariensis se nahrazuje oblíbený nápoj maté. Jedovaté bobule mají projímavé účinky a vyvolávají nevolnost s účinky mořské nemoci. Při léčbě bychom ji nikdy neměli používat bez rad či dozoru odborníka! V Bachově květové terapii mírní žárlivost a závist, zahání hněv. V esenciální léčbě přináší klid mysli a jasnost našeho konání.

Ve velšské mytologii od poloviny léta do poloviny zimy, kdy se dny krátí, si získává Slunce bůh podsvětí a Země, jehož stromem je cesmína, spjatá s duchem vegetace Zeleným mužem. Pro staré Germány cesmína představovala symbol naděje a radosti spojený s bohyní Holle. Rudé plody představují krev prolitou za nesmrtelnost, kterou pak symbolizují stálezelené listy. Za časů antiky byla atributem boha Saturna. V křesťanském středověku byl Jan Křtitel spojován s dubem a Ježíš s cesmínou. Anglický výraz pro cesmínu holly, je odvozen od anglosaského holeng a starogermánského hulis, což znamená svatý. A tak se dostala cesmína do církevních obřadů, i jako náhražka palmy při Květné (palmové) neděli. Někteří křesťané věřili, že právě ze dřeva cesmíny byl zhotoven Kristův kříž. V hermetické symbolice tento strom-keř ztvárňuje meč pravdy a skutečnosti. V astrologii pak koresponduje s planetou Mars a jejím vládcem andělem Kamaelem, jenž má dvojí platnost a jsou mu připisovány jak světlé, tak i temné charakteristiky.

„Jako jedinci jsme občas nuceni bojovat za sebeurčení, což může občas způsobovat konflikty. Cesmína i Kamael nás učí, jak se s nimi vypořádat a přeměnit soutěživé prosazování v ohleduplnou spolupráci".

Májový lásky plný čas, pro každého z nás.

Petr a Vlaďka

Cesmína
Ilex
Archetypy
Na Zemi
Na Nebi
V celé své síle
Loučení a návraty
S plody jen opatrně
Kristovo poselství
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart