Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.

Pancíř a jeho vodstva


Šumavská hora Pancíř (1 214 m n. m.) leží na hlavním evropském rozvodí v severozápadní části CHKO Šumava, v Pancířském hřbetu nedaleko města Železné Rudy. Dala této skvostné části přírody své jméno, i když kolega Můstek (1 234 m) je nejvyšší horou tohoto kraje. Naproti v Královském hvozdu si pak povídají se Špičákem (1 202 m), třeba o tom, jaké to tenkrát bylo a někdy zase bude. Zkusme se tedy v zimním tichu vydat pokorně ke zdejším pramenům, horské vodě a při tom se snažit zaslechnout aspoň něco z moudra a příběhů vyprávěných zdejší krajinou a jejími stálými obyvateli. Teď je ten správný klidný čas, pro každého z nás. „Na jaře, v létě a na podzim hovoří stromy spolu i přes koruny, v zimě jen přes kořeny"...
Na západním svahu Pancíře, na straně živlu vody, v nadmořské výšce 1 110 m pramení řeka Úhlava. Délka jejího toku dosahuje 108,5 km, aby po delší cestě vyústila v Plzni do Radbuzy. U prameniště je v zimě vzácné ticho a klid, opravdu stačí jen naslouchat šepotu vody. Při skoro čtyřiceti centimetrové vrstvě sněhu máte dost zaručeno, že vás tady, sto metrů od cesty jen tak nějaký turista rušit nebude. Energie místa i vody jsou vzácně shodné, zprávy hovoří o vzájemné toleranci, vděčnosti z maličkostí i za to, že tu můžeme v tomto čase být. A tak není divu, že i živlové síly Matky Země, dračí síly vody a ohně zde vzájemně spolupracují a jsou ve vzájemné harmonii. Člověk by tu mohl sedět hodiny a hodiny, dny a dny, poslouchat a naslouchat, ale je čas ještě popojít, než se setmí. „A co tu o tom skrytém vodním pokladu? Tu až někdy příště!".
Přírodní rezervaci Prameniště nalezneme na jižním svahu Pancíře, na straně živlu ohně. V nadmořské výšce 1 031 m se v těchto místech nachází pramen Řezné. Řezná (německy Regen) je jediná řeka, jediný přímý přítok Dunaje, jenž pramení v Čechách. Délka toku po státní hranici je 8,7 km, dále dostává řeka jméno Grosser Regen. Na své cestě do Dunaje dostává voda ještě několik jiných jmen. Celková délka toku Řezné je 169 km. Voda z pramene je ledová a hluboká, přináší energii zdraví, léčí tělo, duši i ducha. Místo zrodu je plné krásy a komunikace, místní strážci vás však pozorně sledují, než klíče své vyndají. A snad není překvapením, že i zde v těchto místech obě dračí složky živlů ohně a vody spolupracují a užívají si zimní pohody a jiných krás a moudrostí.
A do třetice snad, až zde někdy budete a budete mít čas. Asi 2,5 km severně od vrcholu Pancíře na svazích hory Jedlová (1 177 m) se nalézá silný pramen řeky Křemelné. Ta pak společně s Vydrou tvoří řeku Otavu. Křemelná zůstává i dnes jedinou řekou v ČR, na jejíchž březích není postaven žádný lidský příbytek.
„A co tu o tom skrytém vodním pokladu? Tu až někdy příště!".
Klidný zimní čas.
Petr a Vlaďka

 

Vzhůru na Pancíř
A k prameni Úhlavy
Už je vidět
Pramen Úhlavy
Magické místo
Smířená voda
Dlouhé loučení
PR Prameniště
Pramen Řezné
Na cestě k Dunaji
Dary a kouzla
Přírodní magie
Klíčník
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart