Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.
A světec povstal

Lázně Sedmihorky se nachází ve středu Českého ráje, v oblasti Hruboskalska nedaleko od Turnova. Krásná příroda, skalní krajina s mnoha studánkami a prameny. Jeden z nich pak nese jméno po světci, svatém Josefu.  

Josef, stavitel a tesař.... Nositel energie moudrosti, spravedlivosti a laskavosti. Pěstoun, pomocník a strážce Ježíše, manžel Panny Marie. Narodil se okolo r. 30 př. n. l. v Nazaretě, kde také ve věku asi padesáti let zemřel. Stalo se tak pravděpodobně ještě před ukřižováním Krista. Nejdříve byl jako světec uctíván v Egyptě, odkud se pak jeho kult rozšířil i na Západ. Roku 1654 byl svatý Josef prohlášen za dalšího patrona Českých zemí. A tak tím i u nás se začalo šířit jeho uctívání a zpodobňování.

Ale zpět ke světcovu pramenu v katastru lázní Sedmihorky. Po jistý čas zde svatý Josef v poklidu u vody seděl, nenechaje se vůbec nikým rušit, četl si (jistě zajímavé informace) z knihy (viz web: Prameny sedmi horek ). Ale co se vlastně stalo, že světec povstal? Že vyměnil knihu za poutnickou hůl? Možná už ho to věčné sezení tlačilo do... Anebo nás chce na něco upozornit? Třeba na změny, které můžeme udělat jen sami, ale nejdřív si to musíme uvědomit. A někdy se chováme skutečně jako to „dřevo".
 
„A tak: není už čas doma sedět, ale vydat se zpět na cestu domů".  

„Povstání" Josefovo se tak stává výzvou i pro nás. A nebo ne? Taky mohla už starší dřevěná plastika světce dosloužit a byla jednoduše nahrazena novou. Autor díla s ním třeba nebyl spokojen a vytvořil plastiku novou... Jistě si nemyslí, že jde o zázrak. Jistě má ke svému dílu důvod a vysvětlení. Zázraky se přeci (ne)dějí.
Ale to už si musíme přebrat sami. Symbolika bývá často zajímavá, ponurá, nadějná i radostná. Často nechtěná a netušená.  Přijeďte se zeptat místní vody, ta je tu stále a odjakživa a světce i nás dobře zná. Hovoří o čistotě, realitě a impulsu k "povstání" pro další život.
Klidné podzimní snění.
 
Petr B.

(fota J.Š. a PetJun)
Josef sedící
Josef čtoucí
Josef stojící
Na cestě domů
Mapa
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart