Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.
Lúčky (SK)
 
● Vodopád, prameny, lázně ●

Klidná lázeňská obec Lúčky, obklopena lesy, se nachází na Slovensku v okrese Ružomberok v horské dolině v Chočských vrších. Jedná se tzv. o jádrové pohoří patřící do soustavy Fatransko-tatranské oblasti ve vnitřních Západních Karpatech. Na tomto překrásném vápencovém území, vzhledem k jeho hornaté členitosti s velkými výškovými rozdíly, převažují podzemní krasové jevy nad povrchovými. Ale i tak zde máme mnoho cílů k navštívení. Nejvyšším vrcholem pohoří je hora Veľký Choč (1611 m n.m.) připomínající svým tvarem stupňovitou pyramidu, s vrcholovým kruhovým výhledem do přilehlé i vzdálené krajiny. Veľký Choč je považovaný za jeden z nejhezčích vrchů Slovenska a byl opěvován mnoha básníky. Hora byla vyobrazena na rubu desetikorunové bankovky z let 1986-1993. Na líci bankovky pak byl velký obdivovatel slovenských hor, zdejší básník P. O. Hviezdoslav. Nedaleko také pramení místní říčka Teplianka (12,5 km), která protéká zmíněnou obcí Lúčky, a po své krátké cestě se stává pravostranným přítokem nejdelší řeky Slovenska Váhu. V obci potok teče přes travertinové terasy a vytváří tak zdejší úchvatný vodopád.

Lúčanské travertíny v katastru obce o rozloze 2,93 ha patří jako přírodní památka do oblasti TANAPu s ochranou od r. 1975. Travertin je světlá usazená chemická hornina. Svým složením travertin odpovídá vápenci, oproti němu je však pórovitý a vzniká pouze ve sladkovodním prostředí. Jeho hlavním tvořícím minerálem je tedy kalcit, a proto se vyskytuje pouze v oblastech, kde je vápníku v horninách dostatek. Druhou podmínkou je samozřejmě dostatek vody, která vápník z hornin luhuje. Nejlepší a nejúčinnější jsou pak termální prameny pocházející z hlubinných zdrojů země v místech doznívající sopečné aktivity. Teplá minerální voda s obsahem oxidu uhličitého je doslova kyselinou, která vápník v hlubinách rozpouští a vynáší na povrch. Travertin se dříve používal jako stavební kámen. Jako příklad může třeba posloužit antické Koloseum, které je z velké části postaveno z této horniny.

Lúčanský vodopád (0,94 ha) se nachází uprostřed obce a je impozantní a malebný. Padá dolů z travertinové terasy z výšky nějakých dvanácti metrů a patří ke známým vodopádům Liptova. V zimě nezamrzá díky teplým pramenům, které se využívají ve zdejších lázních. Ideální místo pro meditaci a ztišení. A pak můžeme slyšet léčivou vodu zpívat a živou horninu tiše šeptat..."zastav se člověče, život Ti neuteče".

Území dnešní obce bylo známo našim předkům již v době eneolitu. Lidé se sem chodili léčit odjakživa. Bylo zde nalezeno sídliště lidu s kanelovanou keramikou i nádoby z mladší doby bronzové. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1266. O samotných lázních pak z roku 1761, kdy zde nechal majitel zdejšího panství Adam Turanský postavit první lázeňskou budovu. Lúčky - kúpele, (621 m n. m.) patří mezi nejstarší balneo-klimatické lázně na Slovensku. Termální vody se využívají jak k léčebným koupelím, tak i k pitnému režimu. Veřejnosti volně přístupný je pramen Valentína (BJ-101) o teplotě 32,3°C s vydatností až 20 litrů za minutu. Lázně pro privátní koupele i veřejné bazény využívají druhý pramen, vrt Viktória (HGL-3), který má teplotu 37°C. Kromě minerální vody o různých teplotách se k léčbě a zábalům používá také rašelina z Rojkova (viz. web Zlá voda). Léčí se zde různé nemoci a poruchy onkologické, nervové, ženského a pohybového ústrojí, trávicího ústrojí, dýchacích cest, nemocí z povolání, poruchy látkové výměny, kůry slouží i k prevenci a podpůrné léčbě osteoporózy.

Zdejší léčivá, nízko termální, slabě mineralizovaná voda v sobě nese kromě vápníku i hořčík, sodík, sírany, chloridy, železo a oxid uhličitý. A také obsahuje zvýšené množství fluoridů. Voda, která má pro každého z nás připravené to nejlepší a správné složení. A pokud máte „kámen na srdci" ať ten fyzický, nebo psychický neváhejte a přijeďte. Nejen Lúčky, ale i celá zdejší krajina jej dokáže sundat, nebo aspoň ohladit.

Zdejší travertinové podloží zasahuje i do vedlejší nedaleké obce Kalameny (viz. web), kde se nachází přírodní termální jezírko. Poněkud vzdálenější jsou potom i známé Bešeňovské travertiny (viz. web). Na jejichž podloží je pak napojena a navázána řada minerálních nejen termálních pramenů.
 
Barevný podzim.
 
Petr a Vlaďka


Lúčanský vodopád
Tiší a léčí
Zdravíme z daleka
Vítejte
Travertin
Kúpele Lúčky
Valentína
Uzdravuje tělo i ducha
Kámen ze srdce
Velký Choč
Mapa
designed by Panavis & Panadela | contents ©2025 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart