Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.
Slaná voda - pramen a lázně

Oravské Beskydy jsou flyšové pohoří s rozmanitými reliéfy o rozloze 129 km2, které se nachází v jižní části Polska a severozápadní části Slovenska. Nejvyššími horami jsou zde Pilsko 1557m n. m. a Babí hora (Babia Góra), která se tyčí do výšky 1725 m n. m. Její slovenská část je součástí CHKO Horná Orava, ta polská spadá do Národního parku Babia Góra (Babiogorski park narodowy), který má pouhých 17 km2. Masiv hory má tvar písmena „V" a jedná se o nejvyšší vrchol celých Beskyd a o druhou nejvyšší horu Polska. Tou první polskou nejvyšší horou jsou potom Rysy ve Vysokých Tatrách. Název nepochází od zvířete, ale odvozuje se z goralského nářečí a značí rýhy, čáry a štěrbiny ve skále. Hora Rysy má tři vrcholy, ten „vyšší" na Slovensku má 2501 m, u toho „nižšího" v Polsku se uvádí 2499-2500 m. V letním období zde rovněž slouží hraniční přechod pro pěší.
 
Vstup do Národního parku Babia Góra z polské strany je zpoplatněn a pejskové na vrchol hory nesmějí. Náročnější výstup vede na Babiu horu ze Slovenské strany z nejsevernější obce Slovenska, Oravské Polhory, přesněji z její části - osady a bývalých jodo-brómových lázních zvaných Slaná voda.
Místo je nazvané podle na horní Oravě unikátního minerálního pramene, který vyvěrá na pravém břehu Soľného potoka na úpatí vrchu Talagova grapa (801,8 m) a Babí horu má na dohled. Pramen patří mezi tzv. flyšové slané kyselky, které vznikají louhováním původně mořské soli z dávných vyschlých mořských lagun.
 
Země nám zde nabízí slanou, jodobrómovou minerálku s obsahem jodu 14,7 mg/l, sirovodíku 5,5mg/l a s vysokým obsahem soli až 45 gramů v litru! Touto koncentrací se tak řadí mezi prameny s nejsilnější mineralizací ze všech flyšových solanek v Karpatech, tzv. ruským rosolům. Zdejší Slaná voda patří k nejhodnotnějším jodovým léčivým vodám na Slovensku. V okolí osady pramenů původně vyvěralo více a byly známy již v 16. století. Z roku 1550 pak pochází mapa horní Oravy, kde se o solném prameni hovoří jako o „Puteus salsus intra fines passessiones Rapcia". V okolí se těžilo stříbro, zlato a olovo. Osada je v písemných zmínkách z r. 1564 jmenována jako Slanica. V 18. a na začátku 19. století zde probíhaly pokusy o těžbu soli. Pro velké náklady a malé výnosy byla tato činnost ale ukončena. Šlechta následně nechala prameny zničit, šachty zasypat a zaplavit sladkou vodou, aby je nemohlo využívat zdejší obyvatelstvo. Až v roce 1856 jsou lékařsky a odborně uznány léčivé účinky zdejší vody a její ozdravné působení. Následně v letech 1863 zde vznikají lázně o pěti budovách, s ubytovacím zařízením a hostincem. Léčily se zde kožní choroby, ženské nemoci a nemoci horních cest dýchacích. Před koncem první světové války začaly lázně chátrat a budovy byly postupně obyvateli okolních vesnic vyrabovány. Lázně tak zanikají v roce 1918.

Pramen Anna je znám již od samého počátku zdejšího lázeňství. Ústil do kopané studny a byl využíván i pro lázeňské procedury. Studna byla v letech 1863-1864 rozšířena a prohloubena na 11 metrů. Fungovala až do zániku lázní po první světové válce. V letech 1936-1938 byla původní kopaná studna zasypaná a proveden vrt do hloubky 101 m. Vydatnost pramene činila nějakých 1,4L/min. Po druhé světové válce se zdejší „solanka" používala k výrobě soli v dřevěném objektě, tzv. odpařovně, která ale rovněž, někdy v 70-tých letech 20. století zaniká. V současnosti je pramen veřejnosti volně přístupný, vzácnou vodu si však musíte sami napumpovat. Ve snaze oživit lázeňskou tradici ve Slané vodě byl v letech 1986-1988 u naučného chodníku proveden výzkumný vrt, který je dnes uzavřen v dalším dřevěném objektu. Ten ukázal, že se jedná o velmi silně mineralizovanou termální vodu, s vysokým obsahem brómu a jodu. Zdroj má vydatnost 6 l/s! Nachází se ale až v hloubce 2417 metrů a dosahuje teploty okolo 47°C. Pro nás jen škoda, že je uzavřený, a to nejen soustavou šoupat a uzávěrů, ale i neshodami o pozemky a majetkovými spory. To nedává moc velkou šanci k větší rychlé obnově vzácného místa. Vodě samotné to zatím moc nevadí. Má čas a k dispozici je tu pro všechny naštěstí stále. Živlová harmonie a senzibilita tu vládne a vítězí nad občasnou lidskou hloupostí, neústupností a odtržeností.
Tak až budete mít cestu kolem, stavte se. K návštěvě zve i nedaleké vzácné rašeliniště a občerstvit se můžete v místní útulně se shodným názvem.
 
Klidné prosincové dny.
 
Petr a Vlaďka


Útulna Slaná voda 
Bývalé lázně 
Pramen Anna 
Pít se nedá 
Skvělý na průplach dutin 
Co mi povíš?
Dočasně uzavřeno
Vzácné rašeliniště
Vachta trojlistá 
Mapa I.
Mapa II.
designed by Panavis & Panadela | contents ©2025 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart