Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.
Pramen Břetislav

Ač jeho jméno naznačuje cosi o dávné přemyslovské minulosti, původ jeho názvu je daleko současnější. Je nazván podle RNDr. Břetislava Vylity, našeho významného hydrogeologa, který celý život zasvětil minerálním vodám v Západních Čechách. Pramen byl možná znám i dříve, ale jako mnoho dalších vodních zdrojů v pohraničí byl asi opuštěn a zapomenut. Více o jeho vlastnostech napovídá jeho druhé jméno - Radonka. Za  pojmenováním, prozkoumáním a změřením  pramene stojí společně s týmem doc. Mgr. Viktor Goliáš, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty v Praze. Pramen byl upraven v červnu 2017 i s pomocí práce „ekotýmu" z místní plesenské školy. Podrobný popis i s návodem k „použití" najdeme třeba v databázi studánek, zde.   

Proč ta péče o zdánlivě obyčejný pramen v lese? Jedná se totiž o povrchový vývěr vody s nejvyšším obsahem radonu v Česku. Najdeme ho na žluté turistické značce asi pět set metrů od nádraží v Plesné. Smrkový les v okolí pramene vypadá velmi zdravě a tak nějak barevněji a šťavnatěji, než bývá obvyklé. Může to být dostatkem, až přebytkem vody, ale také to svědčí o zdraví a místní příznivé energii. Voda je ledová, což „oceníme" hlavně při koupeli, a obsahuje jen nízké koncentrace minerálů, tedy vyjma radonu. Ten ovšem naše chuťové buňky neocení. Jiné to ale je s účinkem radonu na naše tělo i mysl. Léčivé účinky radonu jsem už několikrát popsal (zde a zde ), tedy jen stručně:  
„Radioaktivní voda" je voda obsahující radioaktivní prvky. Samotná voda nezáří, radioaktivitu způsobují příměsi, hlavně uran, radium a plynný radon. V lázních se voda s radonem pije, inhalují se páry nebo se voda používá ke koupelím. Zdá se, že radonová voda nepůsobí svým chemickým složením, ale energetickým účinkem záření. Z tohoto hlediska je koupel v takovéto vodě daleko účinnější než její pití. Expozice zářením během dvacetiminutové koupele je mnohonásobně vyšší, než při vypití jakéhokoliv snesitelného množství radonové vody. Ale na druhou stranu - měkké alfa záření je pohlcováno tělem velmi rychle, a tedy při koupelích zasahuje hlavně povrch těla a klouby končetin, při pití zase vnitřní orgány trupu. A inhalováním radonu zase provokujeme naše plíce - při léčbě mnoha dýchacích chorob to má léčivý účinek. Přiměřené koncentrace radonu a slabé dávky záření příznivě povzbuzují fyziologické procesy a regeneraci tkání, dokonce snad dochází k opravám DNA a zcela jistě se provokuje náš imunitní systém. Vědci dokonce zkoumají vliv radonu na významné zvýšení duševní výkonnosti. A vědecké studie ukazují, že jisté koncentrace radonu v ovzduší budov jsou příčinnou nižšího výskytu rakoviny plic, než je u obyvatel, žijících v bytech s nulovým obsahem radonu! To je velmi překvapivý posun v názoru na škodlivost radonu. Z esoterního hlediska jsou energie radonových pramenů hutnější, těžší, a spojené s proměnami našich těl i vědomí. Pobyt zde a pití je spojeno i s rozvojem paranormálních schopností ve všech možných směrech i s transformací duše. Působení radioaktivity je přímým původcem tělesných a duševních změn. A změny jsou i měřítkem našeho vnímání času, projevuje se v nich tvořivost a jsou důsledkem přizpůsobování se, tedy odrazem životní inteligence... Přestože radon z vody rychle vyprchá, voda i tak nese jeho poselství, stejně jako homeopatika.

Goliáš (2016) uvádí, že v koncentraci radonu pramen Břetislav u nás předstihuje pouze jáchymovský pramen Agricola (20 kBq/l), což je ale hlubinný zdroj, který se na povrch samovolně nedostává a napít se ho běžně nelze. Naopak tady v lese u Plesné je vývěr přirozený a voda je jednoznačně pitelná, i když normu pro "pitnou" vodu nesplňuje. V prameništi jsou podchyceny dva vývěry. Ten „nejsilnější" český pramen vytéká v pramenníku při průtoku kolem 2.5 l/min a radioaktivitě 12.5 kBq/l 222Rn. Druhý vývěr napájí koupací jezírko s radioaktivitou kolem 10 kBq/l radonu. To značí, že koncentrace pro koupele je dvojnásobná oproti tomu, co nabízí koupele v Jáchymově, což je asi 4,5 kBq/l. Lesní tůňka je asi metr hluboká a odvážní otužilci se do ní mohou i ponořit. Úžasný zážitek (bez ironie) umocňuje i okolní prostředí velebného lesa a mělkého údolí, které k takovému naturálnímu zážitku přispívá valnou měrou. Po ledové koupeli můžeme k lapání po dechu, kroucení v křečích a pomalému ohřívání využít dřevěné sedačky, zhotovené těmi, co litovali, že je nemají. Jak doporučuje opět pan Goliáš (2017), setrváme ve vodě, co vydržíme (do bolesti), z hlediska radioaktivity max. 20 minut (já asi 20 sec. :-)). Kvílení a vytí tlumíme, přece jen jsme v lese. Po vystoupení z lázně otřeme nohy froté ručníkem a svižným pohybem dosáhneme rychlého prohřátí jako fyziologické reakce na chladový stres. Ručník jsem neměl, ale svižný pohyb jsem prováděl poctivě, běhaje nahý po lese, ukázněně vyjíc jen tlumeně.
 
Ani u nejradioaktivnějšího českého pramene při jednorázové návštěvě, pití nebo koupeli nehrozí ani to nejmenší nebezpečí nemoci z ozáření, přestože měřiče radiace vydávají výhrůžné zvuky. Vysoká radioaktivita pramene není ve zdejší oblasti až tak ojedinělá a překvapivá. Nedaleko přes kopec Lužský vrch najdeme další novodobě změřený a nazvaný pramen, pramen Marie Z, nazvaný podle RNDr. Marie Zukriegelové, CSc. radioložky Českého geologického ústavu, která zdejší pramen objevila už na konci 50. let 20. století. (opět Viktor Goliáš, 2016, eStudanky.eu)  A na druhou stranu od pramene Břetislav asi tři kilometry, za hranicí s Německem nejdeme lázně Bad Brambach. Stejně jako je u nás známý Jáchymov a jeho radioaktivní lázně, znají v Německu spíš radonové lázně v Bad Brambachu. Pramenů je tady víc, některé jsou mineralizované, ale hlavní zdroj radonové vody je pramen Wettinquelle. Jak nám prozradí wikipedie, byl objeven v roce 1911 Maxem Weidigem a rozhodnutím saského královského ministerstva vnitra v Drážďanech dne 15. prosince 1914 byl prohlášen za léčivý pramen. E. Roth (1915) popisuje pramen jako vysoce radioaktivní. S 25 kBq/l je pramen nejsilnějším radonovým pramenem na světě, který se nyní používá k pitné kúře
 
Jiří Škaloud
 
Pramen Břetislav
V krásném lese
Teče si teče
Radonka
Koupací tůň
Léčí a uzdravuje
Informace KČT
Strážce s cedulí
Pitná fontána v Bad Brambach
Složení vod
designed by Panavis & Panadela | contents ©2025 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart