Ne z knih, ale z pramenů, kamenů a stromů se učte.
Bílý kámen a Kamenný kruh

● Mezi Šumperkem a Rýmařovem ●

Jak jsme slíbili, vracíme se ještě jednou k blízkým místům v okolí pramene i vodopádu řeky Oskavy (viz. web) . Trochu nakoukneme na místní kameny. Vyrazíme-li od pramene říčky azimutovým orientačním přesunem severozápadním směrem, po nějakých sedmi stech metrech bez bloudění dorazíme k vrcholu skalního útvaru nazývaného Bílý kámen (948 m). Na této vzdálenosti překonáme nějakých sto výškových metrů a je dobré se na cestě necestě řádně soustředit a okolní přihlížející bytosti pilně zdravit, a to nejen kvůli nechtěnému přešlápnutí bludného kořenu. Samotný vrchol není však náš dnešní cíl. Asi sto metrů severně pod ním se nachází vyhlídkové místo, skála stejného jména Bílý kámen (920 m). Na hranicích Hrubého Jeseníku je jedním z uznávaných jižních strážců tohoto krajinného celku. A takové jsou i její energie. Úchvatné, kouzelné a silné místo, schované mimo hlavní lidské dění přináší nejen sílu, ale i klid, harmonii a hluboké zamyšlení. Magické místo, kde lze nejen na krátký čas zastavit neexistující čas. Patří ke „královské gardě" ustanovené k ochraně zdejšího území i samotného vládce Pradědu (1 491 m). V „elitní jednotce" pak na straně severní slouží a s Bílým kamenem komunikuje Studniční vrch (992 m), na straně západní to je pak Keprník (1 423 m) a straně východní Medvědí vrch (1216 m). Křemen, grafit, stříbro, to jsou pak její vodivé a pevné alchymistické základy, uležené ve zdejších rudných žilách. Pod vrcholem se nachází bývalá štola, kde se ještě v 18. století těžilo stříbro. Její strop se časem zhroutil a vytvořil jakousi propast hlubokou až 40 m s jeskyní, jejíž dno je zatopeno a vytváří malé jezírko. Místo je obydlené, je potřeba se ptát, zda možno vstoupit! Přístup také není úplně jednoduchý. Jelikož se Trolí rodina chystala právě k obědu, byl čas jít o dům dál a zbytečně si nezahrávat. Přístup do této oblasti lze též vykonat, částečně značenou i neznačenou cestou z místa zvaného sedlo Skřítek (876 m). V okolí jistě stojí za návštěvu i útvary a skály pojmenované Černé kameny (956 m), nedaleko nich pak Bílé kameny či více turisticky navštěvované a známější Ztracené kameny, které jsou odtud přes kopec. ☺

Při hledání vodopádu již zmíněné řeky jsme narazili na nečekaný bonus, ale až při cestě od Bílé paní, po vodním očistném rituálu. V Přírodním parku Sovinecko, asi 3,5 km západním směrem od Rýmařova v osadě Stříbrné Hory se nachází zajímavý kamenný kruh. Viděli jsme již mnohé, jen málokteré v harmonii, s jasným záměrem a pochopením, funkční a podpořené Matkou i Otcem. Zde je nutné smeknout. Místní krasavice i krasavci se vzájemně ctí ve svých osobních energiích i schopnostech, zároveň pod taktovkou obou dirigentů hrají ve stejném orchestru společnou filharmonickou skladbu. Jeden za všechny, všichni za jednoho. O megalitech i megalitických stavbách, těch starších i těch novějších jsme napsali již dosti, nějakých VI. dílů (viz. web) teď jen malý epilog:
„Kruhy bytí. Zasvěcení druidové, mágové či žreci, mikrokosmos i makrokosmos rozdělovali do tří kruhů existence. Abred - gweynfyd - ceugant, vnitřní, střední, vnější, při čemž ten prvně zmiňovaný představoval magický kruh pro provádění rituálů a magických úkonů. Kužel energie se při rituálu jednotlivce či skupiny zvyšoval a soustřeďoval v kruhu. Když zmíněné energie dosáhla vrcholu byla uvolněna, aby vykonala svou práci určenou záměrem či funkčností stavby. Běžnou metodou navyšování sloupu energie je hudba, zpěv, nebo tanec ve směru hodinových ručiček".
Předpokladem je pak napojení kamenů a celého kruhu na Zem i Universum v souladu s vyšším záměrem v krajinném celku a jeho správců. Ve Stříbrných Horách se to nám neznámým stavitelům opravdu více než podařilo. Díky za to.

Petr a Vlaďka
Bílý kámen 
Jižní strážce 
Mír a klid 
Grafit 
Křemen 
A další tajemství 
Propast 
Tak dobrou chuť 
Bonus 
Brána 
Kamenný kruh 
Pohled I. 
Pohled II.
Startujeme 
A jedeme 
Světlo a stín 
Čistota, Dračí síly, Láska 
Mapa I.
Mapa II.
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Putující | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart